Connect with us

Странски банки

Фатих Карахан е назначен за нов гувернер на Централната банка на Република Турција

Објавено

на

Досегашниот заменик-гувернер на Централната банка на Република Турција (ЦБРТ), Фатих Карахан е назначен за нов гувернер на Централната банка на местото на Хафез Гаје Еркан, која поднесе оставка од функцијата.

Назначувањето на Карахан дојде неколку часа откако Еркан објави дека поднесува оставка од лични причини, но пред се поради енормната рекордна инфлација во Турција која достигна неверојатни 65%.

Фатих Карахан кој е роден во 1982 година стана еден од најмладите гувернери на Централната банка на Турција.

Иако, прилично млад за така одговорна функција, Карахан има големо искуство. Тој ја започна својата кариера како економист во Банката на федерални резерви на Њујорк. Во 2022 година, тој стана виш економист во Амазон, а подоцна беше именуван за главен економист на глобалниот гигант за е-трговија.

Тој беше назначен за заменик-гувернер на Централната банка на Турција во јули 2023 година.

Странски банки

За прв пат по 20 години Европската централна банка објави загуба!

Објавено

на

Европската централна банка во четвртокот ја објави својата прва годишна загуба од 2004 година, по големите исплати поради повисоките каматни стапки.(повеќе…)

Продолжи со читање

Странски банки

Најголемиот кредитор во Германија укинува 3.500 работни места!?

Објавено

на

Дојче банк (Deutsche bank) планира да скрати 3.500 работни места продолжувајќи го планот за намалување на трошоците за 2,5 милијарди евра до 2025 година.(повеќе…)

Продолжи со читање

Популарно