Connect with us

Останато

Инфлацијата ја уништува Турција

Објавено

на

Годишната стапка на инфлација во Турција во јануари се зголеми на 64,86 проценти, објави турскиот институт за статистика Туркстат.

Иако, зголемувањето на инфлацијата е минимално во однос на претходниот месец декември кога изнесувала 64,77 проценти, сепак инфлацијата во Турција достигна рекордно највисоко ниво во последните 14 години.

Истовремено, турската лира повторно падна на историски најниско ниво во однос на доларот, а ова пред се се должи на растот на американскиот долар во последните неколку недели. Во моментов, еден долар се тргува за 30,55 лири.

На годишна основа, во јануари најмногу пораснале цените на услугите во хотелите, кафулињата и рестораните, за 92,27 проценти, како и во образованието 79,81 отсто, здравството 78,57 отсто, транспортот 77,54 отсто, објави Туркстат.

Алкохолните пијалаци и тутунот поскапеле на годишно ниво за 61,60 отсто, облеката и обувките за 40,62 отсто, а храната и безалкохолните пијалоци за 69,71 отсто.

Централната банка на Турција претходно ја зголеми референтната каматна стапка на 42,5 проценти од 40 отсто во декември, велејќи дека постојното ниво на домашна побарувачка, стабилниот раст на цените во услужниот сектор и геополитичките ризици продолжуваат да вршат притисок врз зголемената инфлација во Турција.

Останато

Просечната плата во декември изнесувала 39.998 денари

Објавено

на

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во декември 2023 година, изнесувала 39.998 денари и во однос на декември 2022 е поголема за 16,4 проценти, соопшти Државниот завод за статистика.(повеќе…)

Продолжи со читање

Останато

Потрошувачката кошничка расте од месец во месец – на четиричлено семејство му се потребни приближно речиси 1.000 евра за да го преживее тековниот месец

Објавено

на

Минималните трошоци на едно семејство во февруари изнесуваат 57.476 денари, што претставува зголемување од 313 денари во однос на јануари, покажуваат податоците на синдикалната потрошувачка кошничка.(повеќе…)

Продолжи со читање

Останато

Годишната инфлација во еврозоната во јануари падна на 2,8 проценти

Објавено

на

Според прелиминарните податоци на Евростат, во јануари годишната стапка на инфлација во Еврозоната се намалила на 2,8 отсто.(повеќе…)

Продолжи со читање

Популарно