Connect with us

Криптовалути

КРИПТОВАЛУТИТЕ СЕ ПОВТОРНО ИН – Биткоинот порасна за 40% во јануари!

Објавено

на

Големите инвеститори повторно почнаа да вложуваат во криптовалути по еден месец на масовен раст на биткоинот од 40 проценти во јануари оваа година. Инвеститорите забележаа прилив од над 117 милиони долари минатата недела, најголем неделен пораст од јули минатата година, според податоците на „CoinShares“.

Вкупните средства на крипто фондовите се искачија на 28 милијарди долари, што е за 43 отсто повеќе во однос на најниските вредности во ноември минатата година, бидејќи колапсот на берзата FTX предизвика шок за криптовалутите.

„Генерално, луѓето се посигурни отколку пред еден месец“, вели Џозеф Едвардс, инвестициски советник во “Енигма Секјуритис”.

Биткоинот порасна за речиси 40 проценти во јануари, приближувајќи се до своите најдобри месечни перформанси од октомври 2021 година и неговиот втор најдобар јануари во последните 10 години.

Обемот на тргување со криптовалутите исто така се зголемува, според „CoinShares“, со просечен неделен волумен зголемен за 11 проценти, што укажува на тоа дека трговците се враќаат по неколкумесечната пригушена активност.

Криптовалути

БИТКОИНОТ ЌЕ ДОСТИГНЕ ДО 100.000 ДОЛАРИ – Криптозимата заврши!?

Објавено

на

Најпознатата криптовалута биткоин би можела да достигне вредност од 100.000 долари до крајот на 2024 година.(повеќе…)

Продолжи со читање

Популарно