Connect with us

Домашни банки

Комерцијална банка донираше земјиште на Општина Центар за изградба на јавна зелена површина

Објавено

на

За поздрава и почиста околина и за поквалитетен живот на граѓаните Комерцијална банка донираше имот на Општина Центар за изградба на јавна зелена површина. Благодарејќи на оваа донација жителите на улицата „Киро Крстевски Платник“ близу поликлиниката Идадија ќе добијат зелено и уредено катче за разонода и одмор и непречен пристап до нивните домови.

Како општествено одговорна компанија, која постојано придонесува за изградба на модерно и напредно општество, кое граѓаните и нивните потреби ги има во прв план, Банката овој пат излезе во пресрет на потребите на Општина Центар и на нејзините жители. Со цел решавање на децениски проблем, Банката донираше имот, кој го има стекнато како преземено средство врз основ на ненаплатени побарувања.

„Целта на оваа донација е граѓаните да добијат мирно и зелено место за одмор, каде ќе уживаат во друштво на своите деца, внуци, пријатели… Во трката со секојдневните обврски сите ние сакаме на момент да здивнеме, да ја почувствуваме убавината на зелената околина и да се забавуваме со најмилите. Ни претставува задоволство што им овозможивме на жителите на Општина Центар во срцето на градот да добијат зелено катче“, изјави Илија Илоски, Главен оперативен директор и Член на Управниот одбор на Комерцијална банка.

Градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски, се заблагодари на донацијата од Комерцијална банка, со која е решен долгогодишен проблем и општината ќе добие ново урбано зелено катче.

Комерцијална банка во духот на своето корпоративно мото „Полесно е заедно“ постојано придонесува за подобри и поквалитетни услови за живеење, како со своите производи и услуги, така и со својата општествена одговорност.

Комерцијална банка е една од водечките банки во земјава, национално и меѓународно препозната како доверлив и стабилен партнер во областа на банкарството и како компанија во која општествената одговорност и солидарност се високо вкоренети во корпоративните вредности.

Домашни банки

ПроКредит Банка АД Скопје издаде нова емисија на акции во вредност од шест милиони евра

Објавено

на

ПроКредит Банка АД Скопје изврши зголемување на капиталот на банката за дополнителни 6.000.000 евра.(повеќе…)

Продолжи со читање

Домашни банки

НЛБ Банка започна со исплата на парична помош од социјална, детска и цивилна заштита

Објавено

на

НЛБ Банка денес на ден 05.03.2024 година започна со исплата на парична помош од социјална, детска и цивилна заштита.(повеќе…)

Продолжи со читање

Домашни банки

ПроКредит Банка во соработка со ЕБОР го лансираше новиот ПроБиз пакет за поддршка на младите претприемачи

Објавено

на

ПроКредит Банка, во рамки на својата мисија за поддршка на локалните бизниси во деловната заедница, како дел од програмата Youth in Business на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) го креираше новото решение, ПроБиз – пакет наменет за поддршка на млади претприемачи.(повеќе…)

Продолжи со читање

Популарно