Connect with us

Домашни банки

Шпаркасе Банка со донација на противпожарно возило за Општина Ресен

Објавено

на

Шпаркасе Банка АД Скопје, преку својата матична банка Штаермеркише Шпаркасе од Австрија, а во соработка со Македонската амбасада во Австрија, ѝ донираше противпожарно возило на Општина Ресен и на тој начин даде значаен придонес кон унапредување на возниот парк за специфични ситуации од големо значење за Преспанскиот регион.

За набавка на половното противпожарно возило за Општина Ресен како директна поддршка од Општината Св. Стефан од Грац, Австрија, во соработка со амбасадата на РСМ, Шпаркасе Банка издвои 15.000 евра (со сите вклучени даноци) и на тој начин овој регион се стекна со уште едно возило од јавен интерес за Ресен и околината.

„Би сакал да изразам голема благодарност до Шпаркасе Банка, од мое лично име, од името на граѓаните на Општина Ресен, како и од вработените во Територијалната противпожарна единица на општината, за добиената донација на половното противпожарно возило, за кое издвои 15.000 евра, до Македонската амбасада во Република Австрија, господинот Освит Росоклија и вработените во амбасадата, како и голема благодарност за укажаната директна поддршка од Општина Св. Стефан – Грац од Република Австрија, кои овозможија корисен придонес, со кој Општина Ресен доби можност за користење уште едно возило од јавен интерес со сите перформанси и можности за брза интервенција на Територијалната противпожарна единица. Општина Ресен и во иднина ќе продолжи преку реализација на различни проекти, донации и активности од областа на општествената одговорност, приспособени на потребите на опкружувањето, безрезервно и континуирано да се залага за подобрување, унапредување и за развој на заедницата во која живееме и работиме. Се надевам на понатамошна успешна соработка со Шпаркасе Банка како и со Амбасадата на Македонија во Австрија и со општините во Република Австрија“, изјави Јован Тозиевски, градоначалник на Општина Ресен.

„Во рамките на платформата “Sparkasse Life”, Шпаркасе Банка континуирано ја надоградува својата стратегија за корпоративна општествена одговорност со нови проекти. Предводени од нашиот корпоративен слоган – “Верувај во иднината”, преку оваа донација ја искажуваме нашата цврста заложба за поддршка и развој на локалните заедници, како и за подобрување на условите за живот на сите во општеството“, изјавија претставници од Шпаркасе Банка.

Шпаркасе Банка продолжува да дејствува во интерес на своите клиенти, но и на пошироката околина, детектирајќи области во кои може да овозможи поддршка во каква било форма. Само со заемна помош, верувајќи во подобра иднина, можеме да постигнеме подобри резултати и да ги подобриме условите за живот на граѓаните на државата.

Домашни банки

Комерцијална банка е најпосакуван работодавач во 2023 во категоријата Банкарство и финансии

Објавено

на

Комерцијална банка е прогласена за Најпосакуван работодавач во 2023 година во категоријата Банкарство и финансии од страна на платформата Vrabotuvanje.com.

Банката е особено горда на оваа награда затоа што е признание за задоволството и успехот на вработените, кои се еден од нејзините најсилни и највредни ресурси.

Изборот е направен врз основа на интересот на потенцијалните вработени за отворените работни позиции во Банката, како и врз база на анкетите спроведени на веб-страницата на Vrabotuvanje.com за испитување на јавното мислење.

Д-р Маја Стевкова Штериева, Главен финансов директор и член на Управниот одбор на Комерцијална банка, во име на целиот менаџмент на Банката изрази голема благодарност за доделената награда.

„Огромна благодарност и до сите вработени за нивниот придонес, посветеност и професионализам, со кои секојдневно излегуваат во пресрет на потребите на клиентите. Комерцијална банка е горда на КБ тимот и продолжуваме заедно понатаму кон нови успеси затоа што дефинитивно така е полесно“, истакна д-р Стевкова Штериева.

Признанијата за најдобрите работодавачи во земјава во 8 категории беа доделени вчера вечер на свечениот настан „Работодавач на годината”, организиран од страна на Vrabotuvanje.com.

Продолжи со читање

Домашни банки

Општина Центар започна со изградба нов плоштад во соработка со Стопанска банка АД – Скопје

Објавено

на

Стопанска банка АД – Скопје 80 години создава трајни вредности за нашата заедница. Преку општествено одговорните активности Банката неуморно донира, спонзорира, но и активно делува за подобра животна средина, поголема инклузивност и мобилност.

Денес, во соработка со Општина Центар  го најавува почетокот на изведба на ново урбано катче, нов плоштад, за чии потреби веќе е ограден просторот на аголот од ул. „Михаил Цоков“ и ул. „Орце Николов“ во Дебар Маало.

Модерната конструкција наречена „Урбан атрактор“ опфаќа површина од 56m2 за релаксација и одмор на граѓаните и ќе го збогати јавниот простор со платформа со неправилни облици, клупи, зеленило и паркинг за велосипеди.

Продолжи со читање

Домашни банки

КБ пакети – сѐ во едно за пониска цена и уште поголеми поволности

Објавено

на

Плати помалку, а добиј повеќе со КБ Стандард, КБ Плус или КБ Бонус и уживај во современото банкарство на Комерцијална банка.

Избери КБ пакет каков што најмногу ти одговара и добиј ефикасни, брзи и поевтини банкарски производи и услуги.

КБ пакетот го користиш секој ден, а го плаќаш еднаш месечно и тоа во симболичен износ.

КБ пакетите се вистинскиот избор за секој што има платежна сметка во денари и во девизи, користи мБанка и Интернет банка, поседува дебитни и кредитни картички, сака да плаќа со Google Pay и Garmin Pay или на рати без камата со дебитните картички, има потреба од дозволено пречекорување и, најважно од сѐ, сака да има целосна контрола на личните финансии.

Секој КБ пакет може да го активираш со едноставно пополнување барање во најблиската експозитура на Комерцијална банка.

Доколку немаш сметка во Комерцијална банка, можеш да ја отвориш онлајн на лесен и брз начин со електронска идентификација преку OneID, а пакетот може да го активираш при подигање на дебитната картичка во избраната експозитура.

Дознај повеќе и избери го твојот омилен КБ пакет на следниот ЛИНК.

Продолжи со читање

Популарно