Connect with us

Останато

Агенција „Марили“: 28- мо издание на манифестацијата „Избор на најуспешни жени менаџери“

Објавено

на

Агенција „Марили“ , годинава, традиционално по 28-ми пат ќе ги награди најуспешните жени менаџери од земјава и регионот на 18.05.2024 во Скопје . Жените менаџери коишто ќе бидат наградени оставиле длабок печат со својата работа и труд, а секако, сите менаџерки се препорачани и избрани со нивна согласност.

Годинава дури 13 менаџерки ќе бидат наградени и ќе добијат статуетка „Жена водилка“, од кои се 10 менаџерки од Р.С. Македонија, а три од Р. Србија и Р. Хрватска.

Манифестацијата ќе се одржи во „Панорамика Дизајн Хотел“ во Скопје.

На манифестацијата менаџерките, гоститите од државните институции и реалниот сектор, како и почитуваните гости од дипломатијата, покрај свеченото прогласување на жените менаџери, ќе имаат можност да ги слушнат прекрасните изведби на врвниот мецосопран Александра Коцевска и придружникот на пијано, Глигор Гелебешев, и да уживаат во оригиналните и лирични најави на водителката Ели Танасковска.

Целта на манифестацијата, покрај ревијалниот карактер е поттик за идните млади генерации, особено девојки, да се охрабрат, да веруваат во себе, и со знаење, постојано надградување и чесност да чекорат бодро низ сите животни предизвици и да успеваат на сите полиња. Секако, нивната борба за родова рамноправност во општетсвото и бизнисот да им биде водилка низ животниот век , за бидат пример и поттик за генарациите кои доаѓаат по нив.

Манифестацијата години наназад претставува јакнење на женското претприемашво и лидерство, особено во застапеноста на жените на лидерски и одлучувачки позиции, нешто на што треба континуирано да се работи. Манифестацијата „Избор на најуспешни жени“ преку својот Марили Бизнис Клуб спојува над 150 жени менаџери кои соработуваат, се вмежуваат, охрабруват, организираат хуманитарни настани, но и ги поттикнуваат младите девојки и жени да влезат и да се остварат во бизнис сферата.

Во продолжение список со овогодишните лауреатки:

 1. 1. Д-р Катерина Бошевска
  Генерален директор
  ЕОS Македонија и EOS Косово
 2. 2. Жанета Бадаровска Ѓорѓиевска
  Генерален менаџер
  Камел 98 – Виница
 3. 3. М-р Евгенија Ѓорѓиеска
  Извршен менаџер
  Ламинати КОМ Доо – Прилеп
 4. 4. Цветанка Илиева
  Генерален менаџер
  Бистро Груп ДОО – Гевгелија
 5. 5. М-р Ирена Јакимова
  Генерален менаџер
  Инспирит Коучинг- Скопје
 6. 6. Д-р Јелисавета Георгиева – Јовевска
  Потпретседател на СКСМ
  Стопанска комора на С. Македонија
 7. 7. M- р Клаудија Лутовска
  Генерален менаџер
  Сеттим Консалтинг – Битола
 8. 8. Марија Патриклиска
  Менаџер за човечки ресурси
  ЕАМ ДОО – Штип
 9. 9. М-р Маја Наумовска – Савеска
  Директор на корпоративни и маркетинг комуникации
  Халкбанк АД – Скопје
 10. 10. М-р Весна Ставрова
  Генерален менаџер
  ПЗУ Аптека „Сара Фарм“ – Скопје
 11. 11. Д-р Сања Путица
  Менаџер за односи со јавност и инвеститор
  Атлантска пловидба д.д – Р. Хрватска
 12. 12. М-р Дариа Шуриќ
  Генерален менаџер
  DarMell – Р.Хрватска
 13. 13. М-р Зорана Пејчиќ
  Генерален менаџер и Претседател на ИО
  ДУНАВ РЕ (Дунав Реосигурување) , Р.Србија

Останато

Просечната плата во декември изнесувала 39.998 денари

Објавено

на

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во декември 2023 година, изнесувала 39.998 денари и во однос на декември 2022 е поголема за 16,4 проценти, соопшти Државниот завод за статистика.(повеќе…)

Продолжи со читање

Останато

Потрошувачката кошничка расте од месец во месец – на четиричлено семејство му се потребни приближно речиси 1.000 евра за да го преживее тековниот месец

Објавено

на

Минималните трошоци на едно семејство во февруари изнесуваат 57.476 денари, што претставува зголемување од 313 денари во однос на јануари, покажуваат податоците на синдикалната потрошувачка кошничка.(повеќе…)

Продолжи со читање

Останато

Инфлацијата ја уништува Турција

Објавено

на

Годишната стапка на инфлација во Турција во јануари се зголеми на 64,86 проценти, објави турскиот институт за статистика Туркстат.(повеќе…)

Продолжи со читање

Популарно