Connect with us

Платежни картички

Проверени совети за летување од соништата

Објавено

на

Во светот во кој патувањата станаа составен дел од нашите животи, откривањето на тајните за совршен одмор никогаш не било поважно. Летувањето од соништата не ја прави само дестинацијата, туку искуствата и спомените што ги создавате додека сте таму. Следејќи ги овие докажани совети, можете да го отклучите вистинскиот потенцијал на вашата следна авантура и да ја претворите во незаборавно патување.

Нурнете во локалната култура – Суштината на летувањето од соништата лежи во нурнувањето во локалната култура. Дружете се со локалното население, пробајте ја регионалната кујна и учествувајте во традиционалните обичаи и свечености. Поврзете се со срцето и душата на вашата дестинација и ќе создадете спомени кои ќе траат цел живот.

Побарајте автентични искуства – За вистински да уживате во вашиот совршен одмор, одете подалеку од туристичките жаришта. Излезете од планираната патека, истражете скриени локации и вклучете се во автентични искуства. Испробајте помалку познати активности и откријте ги уникатните аспекти што дестинацијата ја прават навистина посебна.

Исклучете се и повторно поврзете се со природата – Во денешниот дигитално поврзан свет, одвојувањето време за исклучување од онлајн светот е од витално значење. Оставете ги вашите уреди, нурнете во природата и повторно поврзете се со убавината на светот околу вас. Без разлика дали се работи за планинарење низ бујните шуми, уживање на недопрените плажи или восхитување на пејзажите што го одземаат здивот, природата има начин да го подмлади духот.

Снимајте моменти, не само фотографии – Иако е примамливо да ја документирате секоја секунда од вашето патување низ фотографии и видеа, не заборавајте да бидете целосно присутни во моментот. Спомените што ќе ги создадете ќе бидат многу поценети од било која фотографија.

Поставете буџет за патувањето – Определете буџет за вашиот одмор и користете кредитна картичка како алатка за следење на трошоците. Со редовно прегледување на изводите на картичката, можете да го следите вашето трошење и да се осигурате дека ќе останете во рамките на вашиот буџет.

Халкбанк од неодамна својата палета на платежни картички ја дополни со нова кредитна картичка Visa Travel. Оваа картичка e особено наменета за клиенти кои често патуваат или сакаат да патуваат низ Европа со автомобил.

Со Visa Travel корисникот добива бенефиции како Халк Асистенција на пат од Халк Осигурување АД Скопје, бесплатно патничко осигурување со покритие од 10 дена за првата година, како и 10% намалување на цените на сите полиси за доброволно осигурување преку Халк Осигурување АД Скопје.

Халк Асистенција е техничка помош на пат за комерцијални возила која може да се искористи во случај на откажување на возилото, сообраќајна незгода/несреќа, невнимателно ракување со возилото како и при надворешни влијанијa. На корисникот му следува и пристап до Drive Angel – мобилна апликација која ги предупредува возачите на небезбедно возење, овозможува итни повици и повици во случај на несреќа.

Корисникот на Visa Travel картичката може да ги ужива и поволностите како плаќање на рати без камата и собирање бонус поени кај одредени трговци  и користење на истите при секојдневните пазарувања на ПОС терминалите на Халкбанк АД Скопје.

Покрај тоа, доколку со Visa Travel картичката се направи резервација на Booking.com преку линкот наведен на веб страната на Халкбанк АД Скопје, 60 дена по успешно реализираниот престој, 4% од платениот износ ќе биде рефундиран на трансакциската сметка која е поврзана со картичката.

Платежни картички

Аплицирај за кредитна картичка од Халкбанк и добиј 1.000 или 2.000 денари во вид на бонус поени

Објавено

на

Сите клиенти кои ќе аплицираат за кредитна картичка од Халкбанк имаат можност да добијат 1.000 или 2.000 денари во вид на бонус поени на својата кредитна картичка кои веднаш можат да ги искористат за пазарување на првиот ПОС терминал на Банката.

Со најновата понуда на Халкбанк, првите 1000 активирани картички за кои е аплицирано во филијалите на банката ќе добијат 1.000 денари во вид на бонус поени, додека 2.000 денари во вид на бонус поени ќе добијат првите 500 клиенти кои аплицирале за кредитна картичка преку електронското банкарство на Халкбанк.

Бонус поените се вредносно еднакви на пари, односно 1 поен = 1денар и истите можат да се искористат на кое било продажно место каде постои ПОС терминaл на Халкбанк. Со едноставно вметнување на картичката во терминалот, се користи опцијата –искористи бонус поени, се наведува сумата на поени која се сака да се искористи и плаќањето ќе биде реализирано откако ќе се потврди трансакцијата со ПИН код. 

Истовремено, при пазарување со кредитната картичка издадена од Халкбанк во пре-дефинирани периоди на различни типови продажни места објавени од страна на Банката, во иднина можат да се заработуваат нови бонус поени од купувањата што секојдневно се реализираат. Бонус поените се дел од бонус програмата со која Халкбанк континуирано спроведува различни бонус кампањи и ги наградува своите клиенти кои се корисници на Мастеркард и Виза кредитни картички.

Затоа побрзајте и искористете ја можноста да добиете дополителни средства со вашата кредитна картичка и истовремено во иднина да заработувате со бонус програмата на Халкбанк.

Продолжи со читање

Домашни банки

Банките апелираат до граѓаните да не отвараат сомнителни СМС пораки и да не споделуваат податоци од платежните картички

Објавено

на

Банките апелираат до граѓаните да внимаваат на обиди за злоупотреби на нивните платежни картички.(повеќе…)

Продолжи со читање

Платежни картички

Стопанска банка – Скопје апелира на внимание при внес на лични и финансиски податоци

Објавено

на

Овие денови актуелна е измамничка кампања, под закрилата на лажна веб страница која испраќа СМС и e-mail пораки поврзани со наводна “погрешна адреса“ и “вратена пратка“ со линк кој понатаму бара да се внесат лични и финансиски податоци. Не кликајте на линкот доколку не сте ја побарале таа услуга!(повеќе…)

Продолжи со читање

Популарно