Connect with us

Останато

ЕОЅ Матрих – 20 години успех на домашниот пазар

Објавено

на

На 05.04.2023 ЕОЅ Матрих ДООЕЛ Скопје го одбележа својот јубилеј со уникатна гала вечер по повод 20 успешни години делување на македонскиот пазар. Заедно со главниот извршен директор на Групацијата ЕОЅ, г-дин Марвин Рамке и г-дин Карстен Тидоу, одговорен за регионот источна Европа во ЕОЅ Групацијата, за дваесеттиот јубилеј менаџментот на ЕОЅ во Македонија организираше свечена гала и концерт на Симон Трпчески и квинтетот „Македонисимо“.

Во своето обраќање, генералната директорка на ЕОЅ Македонија и ЕОЅ Косово, д-р Катерина Бошевска се осврна на постигнатото: Од компанија со само една услуга за своите клиенти во процесот на управување со побарувањата, се трансформиравме во инвеститор предводен од технологијата. Денеска, ЕОЅ на своите клиенти им нуди лепеза на услуги за управување со побарувањата, некои подобрени, некои иновативни, но сите сигурни.

Покрај услугите за наплата на побарувања, од 2015 година ЕОЅ Матрих Македонија успешно реализира активности на откуп на побарувања, а воедно располага со напредни услуги за меѓународна наплата на побарувања (cross-border), откуп на обезбедени побарувања (secured debt purchase), како и други Б2Б услуги.

Преку новата подружница на ЕОЅ во Македонија, ЕОЅ Итек (EOS ITech) – која ја започна својата работа во 2021 година, компанијата сега нуди и развој на софистицирани софтверски решенија за потребите на меѓународната мрежа на ЕОЅ компании во Eвропа.

Денес сме компанија која инвестирала над 9 милиони евра на нашиов пазар и располага со портфолио од 76 милиони евра и 54 илјади број на случаи во својата база на податоци. Компанија која инвестирала речиси 2 мил евра во развој и имплементација на системи за управување со податоци и системи за безбедност при управување со тие податоци. Во 2022 година се стекнавме со сертификат ИСО 27701 кој само ја потврди нашата определба за заштита на информациите поставена уште од 2016 година со воведување на сертификатот ИСО 27001. Особено задоволство ми е што нашата компанија е четврта во оваа земја која се здоби со овој сертификат и единствена во финансискиот сектор којашто ги имплементира овие стандарди.“ – изјави д-р Бошевска. „Бевме мотивирани да докажеме на нашите колеги од европскиот пазар во нашата групација, на нашите клиенти, на нашиот пазар, дека и овде во Македонија може да се работи по европски стандарди, дека ЕОS е партнер секаде. Пред 5 години ЕОS ви даде ветување и се обврза, денес можам гордо да кажам дека го исполнуваме тоа ветување.

Долгото искуство на пазарот кое го поседува ЕОС Матрикс, стекнато низ изминатите две децении, заедно со експертизата која ја поседува како меѓународна комапнија докажува дека ЕОЅ Матрикс е сигурен избор, доверлив и стабилен партнер за управување со побарувањата.

На настанот, во знак на благодарност за богатото минато и постигнатите резултати, но и со јасна цел за понатамошно продолжување на унапредувањето на домашниот финансиски пазар, ЕОЅ Матрих додели неколку признанија. Стопанска Банка АД Скопје, како прв и најдолг клиент и соработник на ЕОЅ Матрих беше препознаена за успешната соработка и лојалност. Ова признание, во име на Банката го прими Генералниот Извршен Директор и Претседател на Управниот Одбор на Стопанска Банка, г-дин Диомидис Николетопулос.

 

Второто признание кое беше доделено ѝ припадна на Шпаркасе Банка АД Скопје, по повод успешната имплементација на европскиот модел на управување со нефунцкционални пласмани, банка со која ЕОЅ за прв пат на домашниот пазар реализише откуп на побарувања во 2015 година. Признанието го прими Златица Трпеска Цивкароски, директор на Дирекцијата за наплата и управување со колатерали во Шпаркасе Банка.

На овој посебен настан кој се одржа во Македонска Филхармонија присутните меѓу кои претставниците на Министерството за финансии на Р. С. Македонија, амбасадорот на Р. Германија, претставниците на Народната Банка на Република Северна Македонија, банките, финансиските друштва и здруженија, претставниците на медиумите, партнер компаниите и соработниците како и претставниците на компаниите ЕОЅ во Србија, Бугарија, Босна и Херцеговина и Словенија, заедно со вработените на ЕОЅ во Македонија имаа посебна можност во поинаква атмосфера да се осврнат на 20 успешни години постоење на ЕОЅ.

ЕОЅ Матрих Македонија на гала настанот ги најави и активностите кои следат во текот на годината, преку кои компанијата ќе го продолжи одбележувањето на овој значаен јубилеј. Сите новини можете да ги следите на социјалните мрежи на ЕОЅ: LinkedIn и Facebook.

Останато

Просечната плата во декември изнесувала 39.998 денари

Објавено

на

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во декември 2023 година, изнесувала 39.998 денари и во однос на декември 2022 е поголема за 16,4 проценти, соопшти Државниот завод за статистика. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Потрошувачката кошничка расте од месец во месец – на четиричлено семејство му се потребни приближно речиси 1.000 евра за да го преживее тековниот месец

Објавено

на

Минималните трошоци на едно семејство во февруари изнесуваат 57.476 денари, што претставува зголемување од 313 денари во однос на јануари, покажуваат податоците на синдикалната потрошувачка кошничка. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Инфлацијата ја уништува Турција

Објавено

на

Годишната стапка на инфлација во Турција во јануари се зголеми на 64,86 проценти, објави турскиот институт за статистика Туркстат. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

https://austinpublishinggroup.com/a/judi-bola-euro-2024/ https://austinpublishinggroup.com/a/parlay/ https://austinpublishinggroup.com/a/judi-bola/ https://austinpublishinggroup.com/a/sbobet/ https://compendiumapp.com/comp/dominoqq/ https://bankarstvo.mk/wp-includes/bandarqq/ https://bankarstvo.mk/wp-includes/dominoqq/ https://tickerapp.agilesolutions.pe/wp-includes/js/pkv-games/ https://tickerapp.agilesolutions.pe/wp-includes/js/bandarqq/ https://tickerapp.agilesolutions.pe/wp-includes/js/dominoqq/ https://tickerapp.agilesolutions.pe/wp-includes/js/slot-depo-5k/ https://austinpublishinggroup.com/group/pkv-games/ https://austinpublishinggroup.com/group/bandarqq/ https://compendiumapp.com/comp/pkv-games/ https://compendiumapp.com/comp/bandarqq/ https://bankarstvo.mk/PCB/pkv-games/ http://compendium.pairserver.com/ http://compendium.pairserver.com/bandarqq/ http://compendium.pairserver.com/dominoqq/ http://compendium.pairserver.com/slot-depo-5k/ https://compendiumapp.com/app/slot-depo-5k/ https://compendiumapp.com/app/slot-depo-10k/ https://bankarstvo.mk/PCB/slot-depo-5k/ https://austinpublishinggroup.com/group/dominoqq/ https://austinpublishinggroup.com/group/slot-depo-5k/ https://austinpublishinggroup.com/group/slot77/ https://compendiumapp.com/ckeditor/judi-bola-euro-2024/ https://compendiumapp.com/ckeditor/sbobet/ https://compendiumapp.com/ckeditor/parlay/ https://sabriaromas.com.ar/wp-includes/js/pkv-games/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/pkv-games.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/bandarqq.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/dominoqq.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/slot-thailand.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/slot-depo-10k.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/slot-kakek-zeus.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/rtp-slot.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/parlay.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/sbobet.html/ https://st-geniez-dolt.com/css/images/pkv-games/ https://st-geniez-dolt.com/css/images/bandarqq/ http://128.199.219.76/img/pkv-games/ http://128.199.219.76/img/bandarqq/ http://128.199.219.76/img/dominoqq/ https://st-geniez-dolt.com/css/images/dominoqq/ https://www.knowafest.com/files/uploads/pkv-games.html/ https://www.knowafest.com/files/uploads/bandarqq.html/ https://www.knowafest.com/files/uploads/dominoqq.html https://www.knowafest.com/files/uploads/slot-depo-5k.html/ https://www.knowafest.com/files/uploads/slot-depo-10k.html/ https://www.knowafest.com/files/uploads/slot77.html/ https://tsamedicalspa.com/wp-includes/js/slot-5k/ https://gseda.nida.ac.th/wp-includes/js/pkv-games/ https://gseda.nida.ac.th/wp-includes/js/bandarqq/ https://gseda.nida.ac.th/wp-includes/js/dominoqq/