Connect with us

Домашни банки

Силк Роуд Банка прослави 7 години континуиран развој и напредок

Објавено

на

Силк Роуд Банка влече корени од 30 годишна делотворна приказна и непрекинливо продолжува да се развива во банка која успешно ги следи трендовите во современото банкарство веќе 7 години по ред.

Во круг на соработници, клиенти, пријатели, поддржувачи, претставници од банкарскиот сектор и финансиските институции, секако менаџментот и вработените на компанијата, вчера се одбележа седумгодишното успешно работење на Силк Роуд Банка во хотелот „Дабл Три Хилтон“.

Предводен од искусната ТВ-водителка Елена Најдоски, настанот започна со неколку говори од високо истакнати лица на Банката.

На присутните им се обрати акционерот на банката, г-динот Анис Кан, кој посака топло добредојде на сите присутни, се заблагодари за неизмерната поддршка и посочи дека Силк Роуд Банка продолжува со напорна работа за да обезбеди секогаш квалитетни производи и услуги, но и да изгради бренд со лојален, искусен и професионален тим на вработени подготвени да го совладаат секој нов предизвик.

Публиката имаше можност да погледне и видео на кое беше сублимиран развојниот пат на банката од нејзините скромни почетоци во 1993 година, кога беше основана како една од првите приватни банки во земјата под името Кредитна Банка АД Скопје, па сѐ до преземањето на сегашната структура и актуелното име Силк Роуд Банка од страна на Silk Road Capital AG од Швајцарија. Во видеото свое обраќање имаа дел од вработените на Банката, Управниот одбор и долгогодишни задоволни клиенти кои ги споделија нивните најубави искуства за сите овие години.

На присутните гости им се обрати и Благоја Николовски, прв основач и главен акционер на Кредитна банка основана во 1993 година, кој ја објасни идејата за основањето на банката во тоа време. Следуваше обраќање на Игор Димитров, претседател на Управниот одбор и Емил Бухов, член на Управниот одбор, кои се присетија на нивните почетоците во Банката, ги поздравија гостите и воедно им врачија признанија на најдолго вработените лица кои се дел од Банката уште од нејзино основање пред 30 години.

„Се сеќавам на 2019 година, кога почнав да работам во Силк Роуд Банка, веќе беше завршено успешното реструктурирање од 2016, а банката беше консолидирана, стабилизирана и фокусирана кон раст и развој. Принципите кои ги затекнав, а кои и денес остануваат наша трајна вредност се посветената и одговорна работа од сите нас, беспрекорниот однос кон нашите клиенти и постојаното приспособување и подобрување на нашите производи и услуги. Денес, Силк Роуд е стабилна, сигурна и просперитетна банка, со силна репутација и препознатливост на пазарот”– резимираше Игор Димитров.

„Навраќајќи се неколку години наназад, кога се приклучив на тимот на Силк Роуд Банка, она што беше веднаш забележливо, e дека дојдов во клиентски ориентирана динамична банка која нуди целосни решенија преку непосреден ВИП пристап до клиентите. Во годините што доаѓаат, нашиот фокус како тим (вработени и менаџмент) ќе биде кон продолжување на нашата мисија, да бидеме префериран финансиски и советодавен партнер за нашите клиенти, кои практикува највисоки стандарди за корпоративно управување и општествена одговорност” – истакна Емил Бухов.

Прославата беше збогатена со пријатна и весела атмосфера, расположено друштво, вкусна храна, прекрасниот звук на оркестарот „Гудачко трио од организацијата Пламенка Трајковска мали камерни состави“ и ведрата ритмична мелодија со латино ритам на „Петар Ренџов со формација за дегустација“.

Од Силк Роуд Банка најавија и нови активности во Македонија со примена на современи банкарски принципи со кои создаваат понуди во кои клиентите се центарот на вниманието.

Домашни банки

Најуспешната конференција „Чувари на мудроста“ за професионален развој и мотивација на младите луѓе, годинава во ново, освежено издание

Објавено

на

Во тек се подготовките за втората конференција „Чувари на мудроста“ во организација на „Халкбанк“ АД Скопје. На конференцијата, како и минатата година, ќе говорат успешни и реализирани луѓе, различни профили на стопанственици, уметници, професори, автори. И оваа година ќе се дискутира на интересни теми значајни за професионалната надградба и кариерниот развој на младите, со цел да се мотивираат и да се инспирираат на својот професионален пат.

„Преку искуството на панелистите од различни области, идејата е да се пренесат и да се раскажат многу интересни приказни за кои веруваме дека ќе ги инспирираат и ќе ги мотивираат младите на нивниот професионален пат. Сметаме дека поддршката и мотивацијата на младите кадри е клучна за нивниот успешен развој и за зацврстување на нивните професионалните вештини“, изјави Маја Наумовска Савеска, директор на корпоративни и маркетинг-комуникации во „Халкбанк“ АД Скопје.

Конференцијата „Чувари на мудроста“ од 2023 година беше наградена како најдобра конференција во категоријата Најдобар самит, конгрес или конференција. Оваа година организаторите се мотивирани да ја реализираат во малку поинаков формат, со многу повеќе интересни гости, докажани и значајни во нивните области.

Целната публика се, пред сè, млади луѓе, младински граѓански организации, студенти, млади претприемачи, културни работници, претставници на стартап компании итн.

Целта на конференцијата е да одговори на низа прашања на кои наидуваат младите во градењето на професионалната кариера. Да придонесе за поквалитетен развој во областите во кои дејствуваат. А мудроста, искуството, ентузијазмот и успехот кои ги дефинираат панелистите ќе отворат низа прашања и одговори, важни за сечиј развој.

Конференцијата е дел од поголемата кампања „Да ги слушнеме и гушнеме“, што започна во 2022 година, со намера да им даде глас на припадниците на повозрасните генерации. Во рамките на кампањата се спроведоа повеќе активности, настани и работилници во чиј центар беа пензионерите и повозрасните лица.

Повеќе информации за кампањата „Да ги слушнеме и гушнеме“ и за конференцијата „Чувари на мудроста“ се достапни на https://cuvarinamudrosta.mk/

Влезот за сите студенти ќе биде бесплатен, со приложување студентска легитимација, но заради ограничениот број на присутни, задолжително ќе биде пријавувањето преку следната онлајн форма: bit.ly/Конференција-ЧувариНаМудроста

Датум: 11 јуни 2024 ( вторник )

Времетраење: 10:00 – 15:00

Локација: Младински културен центар

Продолжи со читање

Домашни банки

Комерцијална банка ќе се дружи со студентите на Job Fair на техничко-технолошкиот кампус во Скопје

Објавено

на

Комерцијална банка и БЕСТ Скопје се подготвени за почетокот на Саемот за вработување Job Fair, кој од 15 до 19 април ќе се одржи на техничко-технолошкиот кампус во Скопје.

Како Генерален спонзор на Бордот на Европски студенти по технологија, Комерцијална банка ќе го поддржи и овој значаен и интересен настан и ќе биде присутна со свој штанд на Технолошко-металуршкиот факултет, каде на студентите ќе им обезбеди корисни информации за сите можности што ги имаат за успешен почеток на нивната кариера.  

Студентите на штандот на Банката ќе може да се информираат за пракса или вработување, за ИТ тимот и дигитализацијата како воспоставен стандард во работењето и во понудата на Комерцијална банка, како и за бесплатниот пакет за млади кој им ги нуди банкарските производи и услуги што му се потребни на секој млад човек за безбедни и безгрижни лични финансии.

Успешниот старт на кариерата се базира на знаење и вештини, како и на располагање со корисни и потребни информации. Токму затоа Комерцијална банка и нејзините вработени на Job Fair ќе им овозможат на студентите да добијат сѐ што им треба за нивниот иден кариерен развој.

Продолжи со читање

Домашни банки

Филијалите и експозитурите на Комерцијална банка нема да работат на 10 април

Објавено

на

Филијалите и експозитурите на Комерцијална банка АД Скопје нема да работат на 10 април (среда) заради празнување на Рамазан Бајрам.

Комерцијална банка ги известува своите клиенти дека за подигнување и уплата готовина може да ги користат банкоматите на Банката, а за други финансиски трансакции на располагање ги имаат веб и мобилните апликации Интернет банка и мБанка.

За корисниците на платежни картички, 24/7 во Скопје се отворени дигитализираната експозитура на Комерцијална банка на улица Македонија и дигиталните делови од експозитурите ГТЦ, Бисер, Буњаковец, Ист Гејт Мол, Ѓорче Петров, 11 Октомври и Лептокарија и во експозитурите во Дебар, Неготино и во Охрид.

Продолжи со читање

Популарно