Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Останато

Wizz Air карти од 1 долар кои чинат цело богатство

Објавено

на

Последниве два дена бевме сведоци на понуда која никој од нас не би можел да ја одбие. На социјалната мрежа Facebook се појави спонзориран пост дека за лимитирано време може да купите 2 карти од Wizz Air за дестинација која сами ќе ја одберете и тоа за фантастичен 1 долар.

Секако ова беше класична измама, а веб страната беше лажна. Користејќи веб терминологија, овој начин на собирање на податоци од голема група на луѓе, е познато како web site spoofing (измама на веб-страница). Ваквите страници го користат истиот дизајн на оргиналните компании и секогаш користат сличен URL (Uniform Resource Locator), односно слично име на оргиналното. Главната поента зошто овие страници се креираат е да се соберат чувствителните податоци корисниците.

Токму ова беше случајот и со Wizz Air. Имено, иако сите знаат дека официјалната веб страна на компанијата е wizzair.com, многу од верните патници на компанијата поверуваа дека веб страната wizzair.com-fly.net е креирана од компанијата и ги оставија нивните податоци.  Покрај очигледната измама со името на веб страницата, дури и нејзиниот дизајн има голема сличност со оригиналниот од компанијата.

Најинтересен е фактот, што измамниците ги продадоа сите карти во рекордно време.

Во текот на денот, а и во наредниот период, банките во Македонија, апелираат до своите корисници, доколку ги оставиле своите податоци и се дел од измамата, да ги контактираат своите банки и нивните платежни картички да бидат блокирани и заменети за нови.

Останато

Раст на просечната плата во Македонија

Објавено

на

Просечната плата исплатена во март годинава во однос на март 2018 година е повисока за 3,8 проценти и изнесува 24.590 денари. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Хари Костов и Комерцијална банка влегуваат во РК Вардар?

Објавено

на

Првиот човек на Комерцијална банка, г-дин Хари Костов најверојатно наскоро ќе биде обелоденет како прв човек и на РК Вардар. (more…)

Продолжи со читање

Останато

7% од кредитоспособните лица, лани зеле брз кредит

Објавено

на

Граѓаните се заинтересирани за услугите на финансиските друштва, познати како брзи кредити. Земаат просечно меѓу 200 и 400 евра кредит, а во минатата година седум отсто од кредитоспособното население во земјава било опслужено од овие финансиски друштва. Од година во година секторот расте, а за поголема сигурност за потрошувачите дел од овие друштва што работат во земјава формираа Асоцијација на финансиски друштва. (more…)

Продолжи со читање
Unibanka_banner_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange