Connect with us

Форекс

Wall Street: Dow Jones на историски рекордно ниво, растат и европските берзи

Објавено

на

Акциите на светските берзи бележат силен раст бидејќи инвеститорите одлучија да ја тргнат настрана загриженоста за тоа како коронавирусот ќе влијае на корпоративните профити на светските гиганти и глобалната економија.

Индустрискиот индекс на Њујоршката берза „Dow Jones” скокна за 201 поени или 0,7 проценти, со што достигна историски рекордно највисоко ниво од 29.483,49 поени.

Индексот „S&P 500” напредуваше за 0,6%, истовремено регистрирајќи го и највисокото ниво од 3.377,38 поени, а индексот за технологија „NASDAQ Composite“, кој зајакна за 0,7% на 9.707,35 поени, доби силен интензитет, пренесува „CNBC“.

На европските пазари, германскиот индекс „DAX” се искачи за скоро 0,9 проценти на 13.749,78 поени, францускиот „CAC 40″ ја зголеми вредноста за 0,8 проценти на 6.104,73 поени, лондонскиот „FTSE 100″ се зголеми за скоро 0,5 проценти на 7,534,37 поени, а пан-европскиот „STOXX Europe 600” се зголеми за 0,6 проценти на 431,16 поени.

Форекс

Акциите на берза повторно во пораст, еврото со вредност од 61.4977 денари

Објавено

на

По вчерашниот пад на акциите, пазарот на капитал во Северна Македонија повторно доживува раст на вредноста што најмногу се гледа со движењето на индексот МБИ10 на Македонска берза кој ги содржи десетте најликвидни хартии од вредност на котираните акционерски друштва. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Банката на Англија ја лансираше најбезбедната банкнота досега

Објавено

на

Нова банкнота во апоени од 20 фунти со ликот на уметникот Вилијам Тарнер ќе се појави од утре во банкоматите и платниот промет во Велика Британија. Оваа банкнота е прогласена за „најбезбедна банкнота досега“. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Пад на акциите на Македонска берза, еврото со вредност од 61.5157 денари

Објавено

на

Пазарот на капитал во Северна Македонија доживува големи флуктуации, па така акциите кои котираат на Македонска берза еден ден ја зголемуваат својата вредност, а веќе наредниот истата се намалува за одреден процент. По неколкудневниот раст, акциите бележат пад на вредноста, а тоа најмногу се гледа со движењето на индексот МБИ10 на Македонска берза кој ги содржи десетте најликвидни хартии од вредност на котираните акционерски друштва. (more…)

Продолжи со читање

Популарно