Connect with us

Електронско банкарство

UnionPay и PayPal најавуваат глобално партнерство

Објавено

на

UnionPay International (UPI) и PayPal најавија глобално партнерство каде и двете компании ќе работат заедно за да го забрзаат растот на нивните мрежи.

Како дел од договорот, PayPal е должен да го поддржи прифаќањето на UPI на глобално ниво, каде PayPal е прифатен – давајќи им на сопствениците на картички на UnionPay поголем избор при купување. Како возвратна услуга, во иднина, UnionPay International (UPI) ќе истражува можности за поддршка на трговијата и амбициите на потрошувачите на PayPal во Кина.

„Ние во PayPal сме горди на овој значаен договор со UnionPay International и глобалното влијание што ова партнерство го создава за нашите заеднички клиенти, надоврзувајќи се на нашиот статус како прва платформа за странски плаќања, лиценцирана за обработка на интернет плаќања во Кина“, рече Џим Магатс, потпретседател на секторот за меѓународни плаќања на PayPal.

„Партнерството ќе им даде на клиентите на UnionPay поголем избор при прекуграничните купувања, а има потенцијал да придонесе и за целокупниот раст на кинеската е-трговија. Исто така, ќе му даде можност на PayPal да ја истражи можноста за проширување на дигиталниот паричник за физички малопродажни места каде UnionPay е прифатен во Кина или во странство“, додаде Магатс.

UnionPay картичките сега можат да се додадат на дигиталните паричници на PayPal во Австралија, Филипините, Сингапур, Јужна Кореја и Тајланд. Во 2020 година, PayPal и UPI планираат да се прошират на повеќе од 30 пазари, што значи дека откако ќе се додаде картичката на UnionPay во паричникот на PayPal, овие сопственици на картички ќе имаат можност за набавка од кој било од 24-те милиони трговци ширум светот каде PayPal е прифатен преку својот дигитален паричник.

Како дел од договорот, PayPal и UPI исто така, се посветени на заедничка соработка за подобро да им служат на заедничките купувачи и трговци во растот на дигиталните плаќања во Кина и во целиот свет. Ова ќе вклучува можност корисниците на PayPal ширум светот да користат PayPal кај трговците каде UnionPay е прифатен.

Електронско банкарство

НЛБ Банка со нови современи начини на плаќање во НЛБ мКлик – мобилното банкарство

Објавено

на

НЛБ Банка од денеска за сите свои клиенти воведе нови начини на брзи плаќања во рамките на НЛБ мКлик – мобилното банкарство. Станува збор за две иновативни платежни решенија „Плати на пријател“ и „Подели сметка“ кои на клиентите им овозможуваат да префрлат средства или да поделат сметка со своите пријатели, едноставно само со избирање на контакт од нивниот телефонски именик. (more…)

Продолжи со читање

Електронско банкарство

Асоцијација за е-трговија на Македонија потпиша меморандум за соработка со Агенцијата за пошти

Објавено

на

Меморандумот за соработка, што воедно претставува и пристапување на Агенцијата за пошти како почесен член во Асоцијацита за е-трговија, денес го потпишаа директорката на Агенцијата за пошти – Билјана Аврамоска-Ѓореска и в.д. Претстедателот на Асоцијацијата за е-трговија на Македонија – Филип Чижбановски. (more…)

Продолжи со читање

Електронско банкарство

Известување за iBanking системот на Капитал банка АД Скопје

Објавено

на

Капитал банка АД Скопје ги известува своите почитувани клиенти дека на 09.02.2020 година (денес) поради ажурирање на системски софтвер на серверите во продукциска околина за услугата iBanking во периодот од 18h до 24h часот, можно е продукциските сервери да бидат периодично недостапни. (more…)

Продолжи со читање

Популарно