Connect with us

Странски банки

UniCredit и Societe Generale продолжуваат да преговараат за спојување?

Објавено

на

Преговорите помеѓу италијанската „UniCredit“ и Француската „Societe Generale“ за поврзување или спојување продолжуваат. Ова го пишува италијанскиот економски дневен весник „MF“, цитиран од „Ројтерс“.

Според веста, во која не е цитиран извор, најголемата банка во Италија работи со консултантската компанија „Rothschild“ за евентуално спојување со францускиот кредитор.

Сепак, двете банки одбија да коментираат за „Ројтерс“. Италијанското издание го споменува и консултантот со кој работи „UniCredit“ – Даниел Болтон.

Болтон е поранешен претседател на „Societe Generale“, кој ја напуштил банката во 2009-та година, откако ја управувал една деценија, но си заминал по скандалот поради неправедните трговски практики.

Од друга страна, главниот извршен директор на „UniCredit“, Жан-Пјер Мустие е поранешен менаџер во „Societe Generale“ и неговото назначување во италијанската банка во 2016-та година ги разгори шпекулациите за евентуално повторно обединување помеѓу двете институции.

Во јуни „Financial Times“ соопшти дека „UniCredit“ размислува да се спои со француската банка, истакнувајќи дека нестабилната политичка ситуација во Италија дури е одложило зделката.

Запрашан порано во август за потенцијални аквизиции Мустие изјави дека планот на банката до 2019-та година е фокусирана на органскиот раст, но дека потоа може да се разгледа можноста за надворешен раст.

„Европа има потреба од силни пан-европски банки и сметаме дека треба да бидеме таква институција“, рече тој.

Странски банки

ОТП банка ја презема бугарската подружница на Сосиете Женерал

Објавено

на

Врз основа на купопродажниот договор потпишан на 1 август 2018 година, реализирана е трансакција во која ДСК банка, членка на ОТП група се стекна со 99,74% удел во Сосиете Женерал Експресбанк, бугарската подружница на Сосиете Женерал групацијата. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Кина вбризга рекордни 83 милирди долари во банкарскиот систем

Објавено

на

Централната банка на Кина инјектираше 560 милијарди јуани (83 милијарди долари) во домашниот банкарски систем, што е рекорден износ вбризган во банкарството за еден ден, оценува каналот „CNBC“. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Сметки за режиски трошоци во Србија ќе се плаќаат преку “СИСТЕМ ЗА ПРЕПОЗНАВАЊЕ ЛИЦА”

Објавено

на

Граѓаните на соседна Србија од март годинава ќе имаат можност да ги плаќаат тековните сметките преку систем за препознавање лице (face recognition), најави за Танјуг гувернерот на НБС, Јоргованка Табаковиќ.

Народната банка на Србија планира во првиот квартал од 2019 година да ја воведе оваа нова услуга, која е дел од решението за инстант плаќања, чија имплементација започна во октомври минатата година.

“Ќе биде можно преку скајп или визуелна идентификација на клиентот да се реализира плаќањето”, вели Гувернерката.

“Тоа ќе биде навистина револуционерна иновација како дополнување на инстант плаќањето. Иако сме подготвени со тимот да стартуваме веднаш, сепак ќе почекаме да помине евалуацијата за напредокот на Србија во поглед на спречување перење пари за да бидеме сигурни дека оваа нова услуга може да се пушти за користење”.

Конкретен датум кога граѓаните ќе имаат можност да започнат со користење на оваа услуга ќе се знае по состанокот на MANIVAL (Европски комитет за спречување перење пари и финансирање тероризам) кој ќе се одржи на 23. јануари.

На состанокот ќе се анализира напредокот на Србија во примената на сите правила поврзани со перење пари, а доколку ставот на оваа институција биде позитивен, плаќањето преку препознавање на лице може да биде пуштен во употреба веќе во февруари.

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange