Connect with us

Компании

“Teslaquila“, комбинација помеѓу Tesla и текила

Објавено

на

Од прво априлската шега од Илон Маск на Instagram, можно е да се претвори во патентиран производ.

Секогаш отворен за нови предизвици, Маск првпат го употреби ова име на 1 април годинава, кога се пошегува дека компанијата „Тесла“ банкротирала, па тој се онесвестил од премногу „Teslaquila“.

Канцеларијата за патенти на САД ја прими нивната официјална пријава на патент на производот „Teslaquila“, опишувајќи го производот како „алкохолен пијалок на база на дестилирана агава“, што е растение од кое се прави текила.

Човекот кој сите го сметаат за најголемиот иноватиор и претприемач на денешницата, освен што гради  ракети и електрични автомобили, размислува како да дигне прашина околу компанијата и да смисли нови производи.

Откако американските медиуми ја објавија оваа информација, Маск на Twitter напиша дека „Teslaquila“ навистина ќе биде лансирана, а објави и фотографија која би требало да биде прототип на шишето со етикета од новата марка пијалак.

Компании

Амазон и Apple – директни партнери за продажба

Објавено

на

Онлајн гигантот Амазон потпиша договор со Епл, во чии рамки ќе може да ги продава директно производите на компанијата од Купертино, вклучувајќи Ајфон, во својата платформа. (more…)

Продолжи со читање

Компании

Жена ќе го замени Илон Маск на чело на компанијата „Тесла“

Објавено

на

Производителот на електрични автомобили, „Тесла“, денеска објави дека Робин Денхолм, главната финансиска директорка на австралискиот телекомуникациски оператор „Тестра Корп“, ќе го замени Илон Маск на местото претседател на бордот на компанијата. (more…)

Продолжи со читање

Компании

Винер Лајф Осигурување вработува!

Објавено

на

Винер Лајф осигурување вработува ТИМ МЕНАЏЕР!  Доколку мислиш дека можеш да допринесеш и бидеш дел од тимот, а притоа ги имаш квалификациите што се наведени подолу, АПЛИЦИРАЈ! (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange