Connect with us

Криптовалути

Starbucks ќе овозможи плаќање со биткоин

Објавено

на

Компанијата Starbucks во партнерство со Microsoft им овозможува на корисниците да платат со биткони, објави CNBC.

Заедно со “ICE”, новата платформа за криптовалути наречена Bakkt ќе имаат за цел да им олеснат на потрошувачите.

„Тоа е многу голема вест за биткоинот, бидејќи луѓето прашуваат каде може да ги потрошат? Сега на секој Starbucks” – вели Брајан Кели, основач и извршен директор на BKCM.

Гигантот за кафе работејќи со Мајкрософт и водечката глобална размена на нова дигитална платформа  ќе им овозможи на потрошувачите да користат биткоин.

Тие работат на отворање нова компанија која ќе им овозможи на потрошувачите и институциите да купуваат, продаваат, складираат и трошат криптовалути и на глобалната мрежа до ноември.

Криптовалути

Шведска лансираше своја криптовалута!

Објавено

на

Една голема светска влада само што им додели огромен глас на доверба и легитимитет на криптовалутите. Шведската влада донесе Одлука за поддршка на криптовалутите и официјално ја лансираше својата круптовалута – Sweden coin. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Блокчејн технологијата ќе ја победи апокалипсата на криптовалутите

Објавено

на

Пред една година, идејата дека Биткоин и криптовалутите ќе го променат светот стана мислење за консензус. Денес, не толку многу. Дигиталната валута сега се тргува под 5.000 долари. Тоа е 77% од неговата висока вредност во близина од 20.000 долари во јануари.  (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Минатото на криптовалутите и нивната иднина

Објавено

на

Инвеститорите во 2017 година – а посебно во четвртиот квартал – сакаа да купат Bitcoin (BTC) и Ethereum (ЕТH) со единствена цел да ја разменат за специфични ICO токени за кои сакаат да инвестираат. Купувачите на Bitcoin и Ethereum не сакаа да поседуваат Bitcoin или Ethereum. Тие сакаа да ги купат новоотворените токени за понуда на почетни монети (МЦО), но тие требаше да купат Bitcoin и Ethereum како краток начин да го добијат она што во крајна линија го сакаа. Сопствениците на Bitcoin и Ethereum не сакаа да продаваат. Тие ја следеа цената на нивниот имот. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange