Connect with us

Останато

S&P Global Ratings предвидува дека руската економија ќе има пораст од 3,7 проценти

Објавено

на

S&P Global Ratings” предвидува дека економскиот раст на Русија ќе достигне 3,7 проценти оваа година, што ја зголеми претходната прогноза за оваа земја од март (3,3 проценти).

Покрај тоа, агенцијата за рангирање со седиште во Њујорк во новата анализа процени дека рускиот БДП ќе порасне за 2,5 проценти следната година и дека ќе продолжи да расте со стапки од 2,0 проценти годишно за две години.

Според „S&P Global Ratings”, проекцијата за раст за 2021 година е подобрена како резултат на „брзото закрепнување на домашната побарувачка отколку што се очекуваше“ благодарение на олеснувањето на рестриктивните мерки донесени како резултат на пандемијата.

Анализата ја нагласува силната активност на кредитирање на домаќинствата како една од причините за надградба на прогнозата и проценува дека продолжената програма на поволни хипотекарни заеми ќе ја поддржи побарувачката на домашниот пазар на станбени кредити.

Очекуваниот раст на производството на нафта, како резултат на потенцијалното олеснување на ограничувањата во снабдувањето според договорот ОПЕК +, ќе резултира со зголемување на рускиот извоз на „црно злато“ оваа година, како и во 2022 година, додава тој.

Според аналитичарите на „S&P Global Ratings”, инфлацијата во Русија ќе достигне 5,7 проценти во 2021 година, а следната година ќе се намали на 4,1 процент, по што ќе се спушти на целната стапка од 4,0 проценти во 2023 и 2024 година.

Агенцијата очекува руската централна банка да ја заостри монетарната политика оваа година, но забележува дека потенцијалното влошување на состојбата со пандемијата може да влијае на одлуката на Банката на Русија дали да ја зголеми референтната каматна стапка над 6,0 проценти.

Претходно овој месец, руската централна банка ја зголеми основната каматна стапка за 50 основни поени до 5,5 проценти, додавајќи дека ќе биде потребно дополнително зголемување за да се спречи високата инфлација.

Останато

Просечната плата во декември изнесувала 39.998 денари

Објавено

на

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во декември 2023 година, изнесувала 39.998 денари и во однос на декември 2022 е поголема за 16,4 проценти, соопшти Државниот завод за статистика. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Потрошувачката кошничка расте од месец во месец – на четиричлено семејство му се потребни приближно речиси 1.000 евра за да го преживее тековниот месец

Објавено

на

Минималните трошоци на едно семејство во февруари изнесуваат 57.476 денари, што претставува зголемување од 313 денари во однос на јануари, покажуваат податоците на синдикалната потрошувачка кошничка. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Инфлацијата ја уништува Турција

Објавено

на

Годишната стапка на инфлација во Турција во јануари се зголеми на 64,86 проценти, објави турскиот институт за статистика Туркстат. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

https://austinpublishinggroup.com/a/judi-bola-euro-2024/ https://austinpublishinggroup.com/a/parlay/ https://austinpublishinggroup.com/a/judi-bola/ https://austinpublishinggroup.com/a/sbobet/ https://compendiumapp.com/comp/dominoqq/ https://bankarstvo.mk/wp-includes/bandarqq/ https://bankarstvo.mk/wp-includes/dominoqq/ https://tickerapp.agilesolutions.pe/wp-includes/js/pkv-games/ https://tickerapp.agilesolutions.pe/wp-includes/js/bandarqq/ https://tickerapp.agilesolutions.pe/wp-includes/js/dominoqq/ https://tickerapp.agilesolutions.pe/wp-includes/js/slot-depo-5k/ https://austinpublishinggroup.com/group/pkv-games/ https://austinpublishinggroup.com/group/bandarqq/ https://compendiumapp.com/comp/pkv-games/ https://compendiumapp.com/comp/bandarqq/ https://bankarstvo.mk/PCB/pkv-games/ http://compendium.pairserver.com/ http://compendium.pairserver.com/bandarqq/ http://compendium.pairserver.com/dominoqq/ http://compendium.pairserver.com/slot-depo-5k/ https://compendiumapp.com/app/slot-depo-5k/ https://compendiumapp.com/app/slot-depo-10k/ https://bankarstvo.mk/PCB/slot-depo-5k/ https://austinpublishinggroup.com/group/dominoqq/ https://austinpublishinggroup.com/group/slot-depo-5k/ https://austinpublishinggroup.com/group/slot77/ https://compendiumapp.com/ckeditor/judi-bola-euro-2024/ https://compendiumapp.com/ckeditor/sbobet/ https://compendiumapp.com/ckeditor/parlay/ https://sabriaromas.com.ar/wp-includes/js/pkv-games/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/pkv-games.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/bandarqq.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/dominoqq.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/slot-thailand.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/slot-depo-10k.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/slot-kakek-zeus.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/rtp-slot.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/parlay.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/sbobet.html/ https://st-geniez-dolt.com/css/images/pkv-games/ https://st-geniez-dolt.com/css/images/bandarqq/ http://128.199.219.76/img/pkv-games/ http://128.199.219.76/img/bandarqq/ http://128.199.219.76/img/dominoqq/ https://st-geniez-dolt.com/css/images/dominoqq/ https://www.knowafest.com/files/uploads/pkv-games.html/ https://www.knowafest.com/files/uploads/bandarqq.html/ https://www.knowafest.com/files/uploads/dominoqq.html https://www.knowafest.com/files/uploads/slot-depo-5k.html/ https://www.knowafest.com/files/uploads/slot-depo-10k.html/ https://www.knowafest.com/files/uploads/slot77.html/ https://tsamedicalspa.com/wp-includes/js/slot-5k/ https://gseda.nida.ac.th/wp-includes/js/pkv-games/ https://gseda.nida.ac.th/wp-includes/js/bandarqq/ https://gseda.nida.ac.th/wp-includes/js/dominoqq/