Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Странски банки

Saxo Bank ја купува BinckBank за 480 милиони долари

Објавено

на

Данскиот финансиски гигант „Saxo Bank“ ќе ја купи платформата за онлајн инвестиции „BinckBank“ за сума од 480 милиони долари, пишува „Reuters“.

Договорот ќе и овозможи на „Saxo Bank“ да го прошири своето присуство во сегментот на онлајн трговијата, каде што конкуренцијата станува жестока.

Традиционалните банки се натпреваруваат за удел на пазарот со „fintech“ стартапите, платформите за онлајн плаќања и големите интернет трговците, како „Amazon“, кои веќе нудат сопствени финансиски производи.

Заокружувањето на регулаторната рамка и растечките барања на клиентите, исто така имаат сериозен притисок за развојот на финансиската индустрија, пишува агенцијата.

И во моментов најголемиот дел од приходите на „Saxo Bank“ доаѓаат од платформите за онлајн трговија и приватните трејдери на девизните пазари. Мнозински сопственик на данската компанија е кинескиот автомобилски поризводител „Zhejiang Geely Holding Group“.

Ким Фурне очекува консолидацијата во секторот да продолжи, а главните мотори на овој процес продолжуваат да бидат ниски каматни стапки и смалувањето на провизиите на посредниците.

Странски банки

Светска банка одобри 420 милиони евра за новата четиригодишна рамка за партнерство со земјава

Објавено

на

Бордот на извршни директори на Групацијата Светска банка ја одобри денеска четиригодишната рамка за партнерство која има за цел поддршка за побрз, сеопфатен и одржлив раст во Република Северна Македониjа. Како што најави министерот за финансии претходно со ова на земјава и се ставаат на располагање 420 милиони долари. (more…)

Продолжи со читање

Платежни картички

МастерКард се соочува со казна од 14 милијарди фунти!?

Објавено

на

Американската компанија за финансиски услуги, Мастеркард се соочува со еден од најголемите судски процеси во историјата, и доколку го изгуби случајот, тогаш на секој корисник во Велика Британија ќе должи по 300 фунти. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Тевдовски: СБ ќе одобри 420 милиони долари за инфраструктурни проекти и вложување во човечки капитал

Објавено

на

Бордот на директори на Светска банка набргу ќе ја усвои Рамката за партнерство 2019-2023 со која на Република Северна Македонија и се ставаат на располагање 420 милиони долари. Тие се наменети за проекти во областа на инфраструктурата, пододобрување на климата за стопанисување и инвестирање во човечкиот капитал. Ова го истакна министерот за финансии Драган Тевдовски по средбата со директорката на Светска банка за Западен Балкан Линда Ван Гелдер, во рамки на Пролетните средби на ММФ и Светска банка. (more…)

Продолжи со читање
project

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange