Connect with us

Форекс

Руската рубља на рекордно ниско ниво, Банката на Русија со интервенции на девизниот пазар

Објавено

на

Цените на благородните метали се зголемија во четвртокот откако Русија прогласи почеток на воена операција во Украина, што наиде на широко распространета осуда од Западот и закана од посериозни санкции од предходно воведените во текот на оваа недела. Како последица на настаните, руската рубља падна на најниската точка забележана досега во споредба со американскиот доларот.

Руската рубља достигна рекордно ниско ниво во однос на доларот во четвртокот, откако Москва започна воена операција во Украина.

Во меѓувреме, Банката на Русија објави дека одлучила да започне интервенции на девизниот пазар во обид да ја стабилизира ситуацијата на финансиските пазари во услови на тензии во Украина. Централната банка истакна дека ќе спроведе операции за обезбедување дополнителна ликвидност на банките.

Доларот порасна за 5,29% во однос на рубљата за да се продаде за 86,25153.

Изутринава златото поскапе за 1,68% за 1.941,13 долари по унца, додека среброто во исто време порасна за 2,10% до 25,09 долари по унца. Паладиумот порасна за 2,63% до 2.542,60 долари за унца.

Форекс

Кои акции на Македонска берза беа најинтересни за инвеститорите во јули?

Објавено

на

Според податоците кои ги објави Македонската берза за периодот 01.07.-31.07.2022 година вкупниот промет изнесува 430.542.437 денари и бележи благ пораст од 0,97% во однос на претходниот месец јуни. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Изработката на првите банкноти се одвивала рачно, симболите го отсликуваат нашето културно-историско минато

Објавено

на

Секој симбол на македонската банкнота си има свое посебно значење и ја отсликува нашата историја со која можеме да се гордееме. За изработката на првите бонови беше потребно многу време. Имав многу непроспиени ноќи, но и голема одговорност, вели дизајнерот на првите македонски пари Борче Тодороски за „МИА”. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Како влијаеше одлуката на ФЕД за зголемување на каматните стапки врз инвеститорите на Волстрит!?

Објавено

на

На њујоршки Волстрит во средата берзанските индекси силно пораснаа, откако американската централна банка Federal Reserve (ФЕД) ги зголеми клучните каматни стапки како и што се очекуваше, а нејзиниот претседател Џером Пауел порача дека во иднина темпото на растот на каматите би можело да биде забавено. (more…)

Продолжи со читање


Популарно