Connect with us

Странски банки

Royal bank of Scotland укинува уште 40% од ИT работните места

Објавено

на

Финансиската групација Royal bank of Scotland ги извести вработените за укинување на уште 40% од ИT работните места во филијалите на банката во Лондон до 2020 година.

 

Тоа го соопшти британската синдикална организација Unite. Заедно со 65 процентното намалување на бројот на агентите за продажба, вработени во банката, вкупно ќе бидат отпуштени 880 луѓе, се наведува во соопштението на синдикатот.

Странски банки

JP Morgan Chase е доминантна банка на пазарот на благородни метали

Објавено

на

Во текот на 2020 година, „JP Morgan Chase” имаше рекордни приходи од трговијата со скапоцени метали, околу една милијарда долари и далеку ги надмина своите ривали. (more…)

Продолжи со читање

Домашни банки

#EdgarsChristmas (Божиќот на Едгар): Посебна божиќна реклама за оваа невообичаена година

Објавено

на

Веќе трета година по ред, Групацијата Ерсте подготви анимирана реклама посебно наменета за божиќните празници, што несомнено ќе Ви го привлече вниманието со својата креативност. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Светска банка обезбеди 12 милијарди долари за борба против Ковид-19

Објавено

на

Светската банка издвои 12 милијарди долари за набавка и дистрибуција на вакцина против коронавирусот, како и за тестови и лекови за борба против ковид-19, рече претседателот на Светска банка Дејвид Малпас на состанокот на министрите за финансии на Г20 и централните банки во петокот. (more…)

Продолжи со читање

Популарно