Connect with us

Странски банки

“Royal Bank of Scotland” бележи загуба девета година по ред

Објавено

на

Британската банка “Royal Bank of Scotland” (RBS) забележа нето загуба од 6,95 милијарди фунти или 8,2 милијарди евра во 2016 година.

Веќе девета година по ред RBS бележи годишна загуба, а главна причина за тоа се паричните трошоци од речиси 5,9 милијарди фунти поради улогата која банката ја имала во продажбата на ризични хипотекарни кредити во САД, стои во соопштението на банката.

 

Банката по финансиската криза во 2008 година добила пакет помош од владата на Лондон, и изминатите години имала трошоци од 2,1 милијарди фунти поради реорганизирање на работењето при што се намалиле активностите на банката во областа на инвестициското банкарство, а исто така биле укинати илјадници работни места.

 

Криптовалути

Централната банка на Русија со предлог целосно да се забрани издавање и употреба на криптовалути

Објавено

на

Централната банка на Русија предложи целосна забрана за издавање, „рударење“ и тргување со криптовалути во Русија, пренесува руски „Комерсант“. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Централните банки во светот забрзано се префрлаат од доларот кон златото

Објавено

на

Централните банки во целиот свет забрзано ги зголемуваат резервите на злато кои ги имаат и кои минатата година достигнаа максимум во последните 31 година. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

2021 година ќе биде рекордна во однос на профитите за американсите банки!?

Објавено

на

Најголемите банки на „WallStreet” наскоро треба да пријават рекордни профити во 2021 година, благодарение на високите приноси во секторот на инвестициското банкарство и помалите од очекуваните загуби од кредитите. (more…)

Продолжи со читање

Популарно