Connect with us

Компании

Payten продолжува да го проширува својот бизнис во е-трговијата со купување на WSPay

Објавено

на

Компанијата „Payten” купи 100 проценти од акциите во „WSPay”, еден од првите портали за плаќање (Payment Gateway) во Европа.

„WSPay” е основана во 2004 година со визија да овозможи плаќање за стоки и услуги во реално време. Стекнувањето е во согласност со стратегијата на „Payten” да им понуди на трговците и крајните клиенти најбезбедните и иновативни начини на плаќање.

Денес, „WSPay” е еден од водечките и технолошки најнапредните регионални даватели на платежни услуги за е-трговија. Подетално, како една од водечките компании во иновациите поврзани со онлајн плаќање, „WSPay” е специјализирана за создавање модули прилагодени на потребите на веб-продавниците и разни други видови на бизниси, како што се онлајн резервации, продажба на авионски билети, продажба на билети и резервации за сместување.

„Наша мисија е да обезбедиме онлајн работење со современи дигитални начини на плаќање и интеграција на вештачката интелигенција во деловните процеси и каналите за дигитално плаќање. Со приклучувањето кон Payten, создадовме синергија која ќе ни помогне да отвориме нови деловни можности и да им обезбедиме на нашите клиенти најквалитетни услуги“, изјави Емир Диздаревиќ, директор на „WSPay”.

„Оваа аквизиција докажува дека нашата компанија е неприкосновен лидер во областа на платежните услуги во Хрватска, Босна и Херцеговина и во регионот. Особено ме радува фактот што експертите од WSPay ни се придружија на нашето патување со нивната стручност и искуство. Имплементацијата на нашиот план за синергија ќе им обезбеди на трговците на мало уште подобра услуга и ќе им овозможи технолошки иновации кои ќе ја дефинираат иднината на индустријата за е-трговија“, рече Дамир Чаушевиќ, директор за е-трговија на „Payten”.

Како една од водечките компании во иновациите и креатор на нови начини на плаќање преку Интернет од 2004 година, „WSPay” стана PSP (Payment Service Provider) кој овозможува поврзување на различни продажни канали со една или повеќе компании што издаваат картички, користејќи различни начини на плаќање. „WSPay” овозможува прифаќање на различни брендови на картички и алтернативни начини на плаќање на илјадници трговци низ регионот.

„Payten”, членка на Асеко Југоисточна Европа (АСЕЕ), беше создаден со спин-оф деловна единица за плаќање на АСЕЕ. Компанијата нуди комплетни решенија во областа на платежната индустрија за финансиски и нефинансиски институции обезбедувајќи највисоко ниво на експертиза, одржување и поддршка низ целото портфолио на решенија и услуги. Работи во областа на е-трговија, mPayments, безбедносни решенија за плаќања, обработка на трансакции, услуги поврзани со банкомати и ПОС. Payten е присутен во 14 земји низ светот и вработува речиси 1.300 луѓе.

Компании

Измени во составот на Надзорниот одбор на Триглав пензиско друштво АД Скопје

Објавено

на

Триглав пензиско друштво АД Скопје преку соопштение на Македонска берза ја известува јавноста за измени во органите на управување на компанијата. (more…)

Продолжи со читање

Компании

ИутеКредит станува банка!? – Компанијата купи 10 отсто од акциите на EnergBank Молдавија

Објавено

на

Естонската финтек компанија ИутеКредит ги купи првите 9,976% од акциите на молдавската EnergBank, што е првиот чекор на компанијата кон станување банка. При трансакцијата на молдавската берза се купени 199.519 акции по цена од 170,44 леи по акција, со вкупна вредност од 1,7 милиони евра. (more…)

Продолжи со читање

Компании

Apple е првата компанија чија пазарна капитализација надмина 3.000 милијарди евра

Објавено

на

Американскиот технолошки гигант „Apple“ објави дека стана првата компанија во историјата која достигнала пазарна капитализација од 3.000 милијарди долари. (more…)

Продолжи со читање

Популарно