Connect with us

Останато

PayPal ја презема Honey Science Corporation за 4 милијарди долари

Објавено

на

PayPal Holdings објави дека ја комплетираше аквизицијата на „Honey Science Corporation“ за приближно 4 милијарди американски долари.

Оваа трансакција ќе го трансформира искуството за купување за корисниците на PayPal, а истовремено ќе ја зголеми продажбата и ангажманот на клиенти за трговците.

„Воодушевени сме што успеавме да ја завршиме оваа трансформативна трансакција и да го поздравиме приклучувањето на „Honey Science Corporation“ кон семејството на PayPal“, изјави Ден Шулман, претседател и извршен директор на PayPal.

„Додавањето на „Honey Science Corporation“ на нашата платформа прави значителен чекор напред во нашата заложба за обезбедување моќни услуги и алатки на трговците и потрошувачите, надминувајќи ја нашата основна понуда за купување и значително подобрување на искуството за купување за нашите 300 милиони потрошувачи и трговци.“, додаде тој.

Ко-основачите на „Honey Science Corporation“ Џорџ Руан и Рајан Хадсон ќе продолжат да го водат тимот на својата компанија како дел од глобалната организација на PayPal за производи за широка потрошувачка и технологија, а извештај ќе му даваат на потпретседателот на PayPal, Џон Кунзе.

Останато

ОДЛИЧНА ВЕСТ ЗА ПЕНЗИОНЕРИТЕ – Во тек е етапната исплата на мартовските пензии, повисоки за 8,4%

Објавено

на

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започна етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8,4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија за раст на пензиите, која следи два индикатори односно 50% од порастот на просечната плата и 50% од порастот на трошоците за живот. Ова усогласување се врши два пати во годината март и септември и претставува постојан раст на пензиите. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Стевкова-Штериева: Принципите за родова еднаквост се основа за просперитетна иднина

Објавено

на

Со истакнување на обврската за почитување на Принципите за јакнење на жените (The Women’s Empowerment Principles) како дел од Целите за одржлив развој на ООН, д-р Маја Стевкова-Штериева, претседателка на МБА и Главен финансов директор и член на Управниот одбор на Комерцијална банка, нѐ потсети на заедничката одговорност за справување со најголемите предизвици на денешницата. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Кирил и Кристијан од ООУ “Мите Богоевски” – Ресен се национални победници на Европски квиз на пари 2023

Објавено

на

Денес, последниот ден на Глобалната недела на пари, во организација на Македонската банкарска асоцијација во соработка со Народната банка и Комисијата за хартии од вредност, се одржа финалето на националниот натпревар Европски квиз на пари 2023. (more…)

Продолжи со читање

Популарно