Connect with us

Криптовалути

PayPal стартува со купопродажба на криптовалути во Велика Британија

Објавено

на

„PayPal Holdings Inc” (PYPL.O) ќе им овозможи на клиентите во Велика Британија да купуваат, продаваат и чуваат биткоини и други криптовалути почнувајќи од оваа недела, соопшти компанијата, пренесува „Reuters”.

Распоредот, што го означува првото меѓународно проширување на услугите за крипто-валути на „PayPal” надвор од САД, може да инспирира понатамошно вообичаено усвојување на новиот вид на средства.

Со над 403 милиони активни сметки на глобално ниво, компанијата со седиште во Сан Хозе, Калифорнија е една од најголемите мејнстрим финансиски компании што им нуди на потрошувачите пристап до крипто-валутите.

„PayPal” започнал со купување и продавање на криптовалути во САД на почетокот на оваа година, подоцна овозможувајќи им на клиентите да ги користат нивните фондови за дигитални монети за да купуваат кај милиони трговци на нивната мрежа.

Компанијата се надева дека нејзиното навлегување во новиот тип на средства ќе ја поттикне глобалната употреба на виртуелните монети и ќе ја подготви својата мрежа за нови дигитални валути што можат да ги развијат корпорациите и централните банки.

„Посветени сме да продолжиме тесно да работиме со регулаторите во Обединетото Кралство и низ целиот свет, за да ја понудиме нашата поддршка – и значајно да придонесеме во обликување на улогата на дигиталните валути што ќе ја имаат во иднината на глобалните финансии и трговија“, рече Хозе Фернандез да Понте, потпретседател и генерален менаџер за блокчејн, крипто и дигитални валути на „PayPal”, се вели во соопштението.

Во Обединетото Кралство, услугата на „PayPal” ќе се натпреварува со воспоставените берзи за криптовалути, како што е „Coinbase Global Inc” (COIN.O), како и стартап компаниите, како што е „Revolut”.

Клиентите ќе можат да купат биткоин, етер, лајткоин и биткоин готовина преку нивните паричници „PayPal” преку Интернет или на мобилната апликација.

Овој потег доаѓа откако повеќе етаблирани финансиски компании почнале да им нудат пристап на дигиталните средства на своите клиенти, и потрошувачите и институциите, во услови на зголемени цени на криптовалутите.

Криптовалути

Централната банка на Русија со предлог целосно да се забрани издавање и употреба на криптовалути

Објавено

на

Централната банка на Русија предложи целосна забрана за издавање, „рударење“ и тргување со криптовалути во Русија, пренесува руски „Комерсант“. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Градоначалникот на Њујорк првата плата ја добива во криптовалути

Објавено

на

Градоначалникот на Њујорк, Ерик Адамс соопшти дека во петок ќе ја добие првата плата од своето работно место, и тоа не во долари, туку во криптовалутите Биткоин и Етериум, пренесува „Ал Џазира Балканс“. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Хакери обвинети за крадење на 400 милиони долари во криптовалути во 2021 година

Објавено

на

Севернокорејски хакери украле речиси 400 милиони долари (291 милиони фунти) – во дигитални валути, при најмалку седум напади на платформи за криптовалути минатата година, се тврди во еден извештај, кој го пренесе „BBC”. (more…)

Продолжи со читање

Популарно