Connect with us

Криптовалути

PayPal стартува со купопродажба на криптовалути во Велика Британија

Објавено

на

„PayPal Holdings Inc” (PYPL.O) ќе им овозможи на клиентите во Велика Британија да купуваат, продаваат и чуваат биткоини и други криптовалути почнувајќи од оваа недела, соопшти компанијата, пренесува „Reuters”.

Распоредот, што го означува првото меѓународно проширување на услугите за крипто-валути на „PayPal” надвор од САД, може да инспирира понатамошно вообичаено усвојување на новиот вид на средства.

Со над 403 милиони активни сметки на глобално ниво, компанијата со седиште во Сан Хозе, Калифорнија е една од најголемите мејнстрим финансиски компании што им нуди на потрошувачите пристап до крипто-валутите.

„PayPal” започнал со купување и продавање на криптовалути во САД на почетокот на оваа година, подоцна овозможувајќи им на клиентите да ги користат нивните фондови за дигитални монети за да купуваат кај милиони трговци на нивната мрежа.

Компанијата се надева дека нејзиното навлегување во новиот тип на средства ќе ја поттикне глобалната употреба на виртуелните монети и ќе ја подготви својата мрежа за нови дигитални валути што можат да ги развијат корпорациите и централните банки.

„Посветени сме да продолжиме тесно да работиме со регулаторите во Обединетото Кралство и низ целиот свет, за да ја понудиме нашата поддршка – и значајно да придонесеме во обликување на улогата на дигиталните валути што ќе ја имаат во иднината на глобалните финансии и трговија“, рече Хозе Фернандез да Понте, потпретседател и генерален менаџер за блокчејн, крипто и дигитални валути на „PayPal”, се вели во соопштението.

Во Обединетото Кралство, услугата на „PayPal” ќе се натпреварува со воспоставените берзи за криптовалути, како што е „Coinbase Global Inc” (COIN.O), како и стартап компаниите, како што е „Revolut”.

Клиентите ќе можат да купат биткоин, етер, лајткоин и биткоин готовина преку нивните паричници „PayPal” преку Интернет или на мобилната апликација.

Овој потег доаѓа откако повеќе етаблирани финансиски компании почнале да им нудат пристап на дигиталните средства на своите клиенти, и потрошувачите и институциите, во услови на зголемени цени на криптовалутите.

Криптовалути

Биткоинот достигна 50.000 долари, највисоко ниво во последните три месеци

Објавено

на

Биткоинот го продолжи трендот на закрепнување, достигнувајќи вчеравечер вредност од 50.000 долари, наведе „CoinDesk“. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Најголемата фудбалската суперѕвезда Лионел Меси, дел од парите од ПСЖ ќе ги добива во криптовалути!?

Објавено

на

По долго време заврши трансфер сагата на најголемата фудбалска суперзвезда Лионел Меси, кој и покрај желбата да остане во својот омилен клуб Барселона, на крајот беше речиси приморан да ги промени клупските бои и да се пресели во Париз Сен Жермен. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Хакери украле 600 милиони долари во криптовалути!

Објавено

на

Хакери украле криптовалути во вредност од 600 милиони долари на дигиталната платформа „Poly Network” во најголемиот грабеж во историјата на децентрализирани финансиски платформи. (more…)

Продолжи со читање



Популарно