Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Останато

PayPal се проширува

Објавено

на

PayPal е американска компанија која се занимава со финансиски трансакции преку интернет. Со договор вреден 2,2, милијарди долари, PayPal ја купи шведската компанија “iZettle„. Подружницата на „eBay“ компанијата за „iZettle“ ќе префрли 2,2 милијарди долари, а тоа ќе биде најголемата трансакција во историјата на деловните компании.

Со купувањето на оваа компанија, PayPal ќе го прошири своето тргување во Бразил, Финска, Франција, Германија, Италија, Мексико, Холандија, Норвешка, Шпанија и Шведска.

Ова спојување, извршниот директор на PayPal, Дан Шуман,го опишува како „добра стратешка комбинација“, која ги обединува заедничките вредности, културата и комплементарната понуда на производи.

Пред една година, во Македонија беше воведена приватна иницијатива, за воведување на PayPal. Но барањето е сеуште заглавено во институциите. По повод една година од поднесување на барањето, еден од одговорните луѓе за иницијативата, Венко Глигоров, напиша:

“Откако преку 1000 различни организации и поединци заеднички доставивме барање до Министерството за Финансии и до PayPal, постапката за воведување на пејпал во Македонија започна. Една година после тоа, се’ уште немаме PayPal за продажни места во Македонија.Најзначајно е тоа што од оваа година во разработка и финиширање се нови законски прописи за унапредување на платниот систем во Македонија – сегмент кој е неопходен за да се создадат услови за воведување на пејпал сервисот. Новата планирана регулатива содржи прописи кои задоволуваат повеќе директиви од ЕУ и современтите платни системи. Со новите законски прописи кои би требало да се достават до Собранието во септември оваа година, ќе се привлече вниманието не само на PayPal туку и на сите други светски платежни сервиси како Скрил на пример. Платниот систем ќе може да вклучи и организации кои не се финансиски во своето основно делување.”

 

 

Останато

Раст на просечната плата во Македонија

Објавено

на

Просечната плата исплатена во март годинава во однос на март 2018 година е повисока за 3,8 проценти и изнесува 24.590 денари. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Хари Костов и Комерцијална банка влегуваат во РК Вардар?

Објавено

на

Првиот човек на Комерцијална банка, г-дин Хари Костов најверојатно наскоро ќе биде обелоденет како прв човек и на РК Вардар. (more…)

Продолжи со читање

Останато

7% од кредитоспособните лица, лани зеле брз кредит

Објавено

на

Граѓаните се заинтересирани за услугите на финансиските друштва, познати како брзи кредити. Земаат просечно меѓу 200 и 400 евра кредит, а во минатата година седум отсто од кредитоспособното население во земјава било опслужено од овие финансиски друштва. Од година во година секторот расте, а за поголема сигурност за потрошувачите дел од овие друштва што работат во земјава формираа Асоцијација на финансиски друштва. (more…)

Продолжи со читање
Unibanka_banner_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange