Connect with us

Останато

“Not tonight” е видеоигра за Брегзит!

Објавено

на

Поставена во дистописка пост-Брегзит Британија, новата видео игра ги следи борбите на чуден свет на ксенофобија и имигрантски кампови, но гејмерите се поделени околу неговата порака.

Мрачната визија за иднината се одвиваше во “Not tonight”, која има погребска верзија на “God Save the Queen” како тема за мелодија, ги одразува стравувањата на нејзиниот творец, Тим Констант, кој ја разви играта за 18 месеци и е дел на тричлениот тим кој стои позади играта.

Гејмерите ја играат улогата на ноќен клуб, кој го изгубил британското државјанство и е принуден да прави чудни работи за да ги задоволи барањата на авторитарната влада, чие мото “работи напорно, да останете надвор од неволја и може да ви дозволиме да останете во Велика Британија “.

Минималистичката и колоритна графика се потсетува на авантуристичките игри од 1990-тите, додека приказната го евоцира “Papers, Please”, и изненадниот независен успех во 2013 година.

“Ако ги погледнете политиките и видео игрите како целина, тие обично не се приближуваат, бидејќи може да ги исклучат луѓето”, објасни Констант.

Играта беше меѓу првите 10 бестселери на платформата за преземање Steam кога беше објавена минатиот викенд и доби најмногу добри оценки, постигнувајќи “многу позитивен” просек од корисниците на страницата.

Останато

На повикот “СтартАПувај“, финансиран од ФИТР и Светската банка се пријавиле 186 компании

Објавено

на

Во Фондот за иновации и технолошки развој беа презентирани првичните резултати по завршената административна проверка на пристигнати апликации на јавниот повик за инструментот „Кофинансирани грантови за новоосновани трговски друштва старт ап и спин оф – СтартАПувај“, финансиран од ФИТР и Светската банка. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Уапсени членови на меѓународна група која ограби сефови во две македонски банки

Објавено

на

Обвинителството за организиран криминал отвори истрага против седуммина осомничени за ограбување сефови во две македонски банки, објави Сакам да кажам. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Потпишан меморандум за соработка помеѓу ЗВРМ и ИОРРМ

Објавено

на

На 09-ти Јануари 2019 година, Здружението на Внатрешни Ревизори на Македонија (ЗВРМ) и Институтот на овластени ревизори на Република Македонија (ИОРРМ) потпишаа Меморандум за соработка, со кој се потврдува взаемната соработка за подигнување на професијата Внатрешен Ревизор и Овластен Ревизор на повисоко ниво, промовирање на стручноста, знаењето и професионалноста на своите членови. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange