Connect with us

Компании

NESCAFÉ 3in1 донираше компјутери на Универзитетската библиотека „Св. Климент Охридски“

Објавено

на

Компанијата Nestlé, која во рамки на кампањата NESCAFÉ 3in1 Start Smart, во текот на претходните месеци собираше средства за отворање на мултимедијалниот центар во Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ во Скопје, на оваа институција и донираше девет „all-in-one“ компјутери кои слободно можат да ги користат сите студенти. За оваа донација, Nestlé во текотна кампањата одвојуваше средства од продажбата на секој NESCAFÉ 3in1 и NESCAFÉ 2in1 производ.

Компјутерите се поставени во главниот хол на библиотеката, а во план е, во склад со трендовите за дигиталиузација на книгите, на нив да се постават дигитализирани материјали, со цел да бидат уште подостапни за корисниците. Освен тоа, студентите и другите посетители можат компјутерите да ги користат за истражувања, пишување трудови, групна работа и други секојдневни обврски во текот и по завршувањето на студиите.

Бројни меѓународни студии покажуваат дека поголемиот број студенти и млади смета дека дигиталната технологија позитивно влијае на нивното образование и разбирањето на градивото.

„Посетителите на библиотеката се исклучително задоволни со новата опрема, подарок на компанијата Nestlé и брендот NESCAFÉ 3in1“, нагласува Марко Цуцуловски, раководител на Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“. „Компјутерите се особено корисни за работа во групи, што за сега најмногу го користат студентите на медицина, на кои атласите, кои им се неопходни за студирање, сега им се многу подостапни. Благодарни сме што компанијата го препозна значењето на помагањето на образованието и дигитализацијата и сигурни сме дека оваа донација ќе го унапреди квалитетот на школување и унапредување на знаењето на многу млади луѓе“, доаде Цуцуловски.

Освен компјутерите, во холот на библиотеката се поставени и фотелји и полици на кои корисниците можат да ги пронајдат најновите книги и часописи на англиски јазик.

„Nestlé се свесни дека подобрувањето на квалитетот на живот и создавањето успешна заедница почнува со образованието“, истакна Соња Шливиќ, бренд менаџерка на NESCAFÉ 3in1 по повод врачувањето на компјутерите во библиотеката. „Секогаш сме тука да ги поддржиме младите во потрага за дополнително усовршување и образование исметаме дека тоа е обврска на сите големи компании. Оваа акција е само една од бројните кои Nestlé ги спроведува, а кои се насочени кон подобрување на положбата на младите луѓе во општеството“, заклучи Шливиќ.

Компании

Amazon го купува PillPack за 1 милијарда долари во кеш

Објавено

на

Amazon склучи договор за спојување со онлајн аптеката PillPack на крајот на јуни, а повеќето од нив се фокусирани на тоа што ова значи и за фармацевтската индустрија и за малопродажбата.

PillPack и Walmart со месеци разговараа за аквизиција за помалку од 1 милијарда долари, но Walmart како да се колебаше за да направи конечна понуда, па го одолговлекуваше тоа. Кога CNBC го објави договорот на почетокот од април, Amazon настапи со понуда за околу 1 милијарда долари во готовина.

PillPack, собираше финансиски средства претходно во текот на годината, за да можеда помине во следната фаза на раст, додека пак почна да бара купувач.

PillPack одби да коментира на сето ова.

PillPack има лиценца за работа во сите 50 држави во САД и има други акредитации како URAC и VIPPS.Она што Амазон се стреми во периодов, е да добие фармацевтски лиценци во 49 американски држави, со исклучок на Хаваите.

PillPack, кој уредно пакува и испорачува лекови низ целата земја, исто така има договор со пошта со Express Scripts, кој управува со лекови на рецептa во име на осигурениците и е најголемиот менаџер на САД за фармацевтски бенефиции.

Договорот на PillPack е потенцијална закана за аптеките и трговците на мало кои се движат од CVS до Walmart.

Амазон со месеци се подготвува за преселба во фармацевтската индустрија, преку разговори со експерти за снабдување со лекови. Но, потегот да се купи PillPack го става Амазон и нејзиното партнерство да ја нарушат здравствената заштита со Џ. П. Морган и Беркшир Хатавеј. Главниот извршен директор на таа групација, Атул Гаванде, веќе јасно стави до знаење дека влогот ќе има за цел да посредува со фокус на иновативната нова технологија.

,,PillPack прави поедноставно за секој клиент – да го земе вистинскиот лек, во вистинско време и да се чувствува поздраво. Заедно со Амазон, ние сакаме да продолжиме да работиме со партнери во здравствената индустрија за да им помогнеме на луѓето низ цела Америка, кои можат да имаат корист од подобро аптекарско искуство”. –  вели TJ Паркер, ко-основач и извршен директор на PillPack.

Продолжи со читање

Компании

Audi и Huawei ќе работат заедно на технологија за поврзување за автомобили

Објавено

на

Откако најави дека ќе предложи автомобили со Android и ќе работи со Nvidia по вештачка интелигенција за автомобили, Audi потпиша договор со уште еден партнер – Huawei. Кинеската компанија е трет по големина производител на паметни телефони и комуникациски технологии по Apple и Samsung. Со помош на Huawei, Audi ќе развие интелигентна технологија за автомобили, вклучувајќи за автономни системи и поврзани услуги, користејќи go новиот стандард LTE-V за автомобили.

Интелигентното поврзување на возилата овозможува важни информации да се делат со околината. За да се постигне ова, на автомобилите им треба висококвалитетна и стабилна конекција, а проширувањето на овој вид на комуникација бара интензивно истражување и развој.

„Ние имаме намера и понатаму да се зајакнува стратешката соработка во областа на интелигентно поврзување на возилата со компанијата Huawei“, вели Сад Мец, потпретседател на кинескиот оддел на Audi, и додава: „Нашата цел е да се подобри безбедноста и да се оптимизира сообраќајот, за да можеме да креираме интелигентни градови. Овој концепт првично ќе биде фокусиран само на Кина”.

Компаниите Audi и Huawei се надеваат дека нивната соработка уште повеќе ќе го забрза развојот на технологијата за автономно возење и развојот на се поголем број на дигитални услуги. Двете компании се согласиле да развиваат и тренинг програми за подобрување на вештините на технолошките експерти во двете области.

Продолжи со читање

Компании

Велика Британија го казнува Facebook за Кембриџ Аналитика

Објавено

на

Фејсбук се соочува со првата парична казна поради тоа што не ја спречил фирмата Кембриџ аналитика да дојде до информации од профилите на корисници на таа социјална мрежа.

Надлежната канцеларија на британската Влада која го истражуваше скандалот соопшти дека има намера да го казни „Фејсбук“ со 500 илјади фунти (663 илјади долари) поради лошата заштита на податоците.
Тоа е максималната казна која повереник за информации може да ја наплати поради кршење на британските закони за приватност на податоците.

Тоа ќе биде прва опиплива казна за компанијата поради скандалот, кој ја загрози репутацијата и поради кој нејзиниот извршен директор Марк Закерберг сведочеше во април во Конгресот во САД за податоците на корисниците кои компанијата ги направила достапни за трети лица.

„Фејсбук“ објави дека британската компанија Кембриџ Аналитика, компанија која го советуваше американскиот претседател Доналд Трамп во изборната кампања 2016 година, дошла до лични податоци на 87 милиони корисници. Кембриџ Аналитика, која во мај престана да работи, соопшти дека дошла до податоци на само 30 милиони луѓе.

Скандалот беше откриен откако нејзиниот поранешен вработен Кристофер Вајли изјави дека податоците на корисниците на „Фејсбук“ се компромитирани по пат на апликација „Ова е твојот дигитален живот“, квиз за личноста во кој учествувале 270 илјади лица. Покрај податоците на учесниците во квизот, апликацијата собирала податоци и за нивните пријатели.

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250
[ccpw id="39761"]

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange