Connect with us

Останато

НЕДЕЛА НА ИНОВАЦИИ: Зелени иновации кои ќе придонесат да се заштити земјата во 2020 година

Објавено

на

Ви претставуваме четири иновации од целиот свет кои годинава ќе ни помогнат да го заштитиме нашиот дом – планетата Земја.

ФРАНЦИЈА ЈА ИСФРЛА ПЛАСТИКАТА

Франција ја исфрла од употреба пластиката за еднократна употреба. Земјата ја забрани употребата на пластични чинии, чаши и чепкалки за уши за една употреба. Во 2021 година ќе следува забрана за користење пластични сламки, пластичен прибор за јадење и пластична амбалажа. Освен тоа, во секоја јавна зграда ќе мора да се постави јавна фонтана.

ПАЛАУ ГИ ЗАБРАНИ КРЕМИТЕ ЗА СОНЧАЊЕ

Палау воведе забрана за токсичните креми за сончање. Овој остров во Тихиот Океан ги забрани некои од кремите за сончање кои содржат хемикалии кои ги уништуваат коралните гребени. Хаваи беше првата земја во светот која ги забрани кремите за сончање во 2019 година.

ТАЈЛАНД НЕМА ДА КОРИСТИ ПЛАСТИЧНИ КЕСИ

Продавниците во Тајланд нема повеќе да користат пластични кеси. Четириесет и три (43) малопродажни синџири се сложија дека повеќе нема да даваат пластични кеси. Жителите на Тајланд годишно произведуваат 2 милијарди тони пластичен отпад, од кои 75 милијарди парчиња пластични кеси завршуваат на плажите.

ВЕЛИКА БРИТАНИЈА ОТВОРИ ЕКО УЛИЦА

Велика Британија ќе ја отвори првата улица со нула емисија на гасови. По улицата Бич Стрит во центарот на Лондон нема да смеат да возат бензинци и дизелаши со цел да се исчисти воздухот во област каде што загадувањето честопати ги надминува безбедните нивоа.

Останато

„НEзаштитена пpирода“ – Изложба на фотографии на Велиан Јагев за подигнување на свесноста за животната средина, поддржана oд ПроКредит Банка

Објавено

на

Во соработка со фотографот Велиан Јагев, ПроКредит банка организира патувачка изложба на уметнички фотографии од ретки и уникатни птици кои живеат на територијата на Македонија, изработени од страна на Пикс Плус. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Еcommerce4all.eu – бесплатна едукативна платформа за развој на прекуграничната е-трговија во ЦЕФТА

Објавено

на

Неодамна е комплетирана – ecommerce4all. eu – првата регионална платформа за е-трговија која претставува информативен центар е-трговија во ЦЕФТА регионот. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Европската комисија предвидува раст од 2 проценти на македонската економија за годинава

Објавено

на

Европската комисија предвидува дека македонската економија годинава ќе забележи раст од два отсто, а во 2024 од 3,1 проценти. (more…)

Продолжи со читање

Популарно