Connect with us

Останато

Microsoft ќе го преземе кинески TikTok до средината на септември

Објавено

на

Американската технолошка компанија „Microsoft” потврди дека е во преговори со кинеската компанија „ByteDance” за купување на нивната популарна социјална апликација „TikTok”.

Мајкрософт соопшти дека продолжува да работи со американските власти за договорот и има намера да ги заврши разговорите до 15-ти септември.

Компанијата која стои зад „TikTok”, кинеската компанија „ByteDance”, сега има рок од 45 дена за да постигне договор со „Microsoft” за преземање на делот на „TikTok”, кој се однесува на САД, Канада, Австралија и Нов Зеланд.

Доколку се постигне договор, „Microsoft” би можел истовремено да ја реши контроверзата во Вашингтон, но и да ја зголеми својата моќ во областа на потрошувачката технологија.

Изјавата доаѓа два дена откако медиумите, вклучително и „CNBC”, објавија дека „Microsoft” е заинтересиран за преземање на апликацијата. Непосредно по објавувањето на извештаите за медиумите, американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека се спротивставува на идејата „Microsoft” да го купи „TikTok“ и дека ќе ја забрани апликацијата во САД, бидејќи верува дека компанијата ги споделува нивните податоци од клиентите со Пекинг.

„Microsoft” може да им понуди на други американски инвеститори да се вклучат во аквизицијата, соопшти извршниот директор Сатја Надела, и додаде дека разговарал со Трамп. Компанијата не ги откри условите на договорот.

„Оваа нова структура ќе се заснова на искуството во кое уживаат корисниците на „TikTok“, истовремено додавајќи заштита од светска класа, заштита на приватноста и дигитална заштита. Оперативниот модел на услугата ќе биде дизајниран за да обезбеди транспарентност за корисниците, како и соодветен безбедносен надзор од надлежните органи“, велат од „Microsoft”.

Стекнувајќи дел од „TikTok“, „Microsoft” може да ги наруши односите со компанијата за социјални медиуми „Facebook”, која го гледа „ByteDance” како конкурент. „Microsoft” инвестираше 240 милиони долари во „Facebook” во 2007 година, и од тогаш двете компании работеа заедно на различни иницијативи. Во јуни, кога „Microsoft” објави дека ќе ја затвори услугата за стриминг на видео игри на Микер, ги охрабри корисниците да се префрлат на конкурентскиот производ на „Facebook”.

„Facebook” оваа година соопшти дека ќе затвори апликација наречена „Laso”, која е слична со „TikTok“ во смисла дека и двете апликации им дозволуваат на корисниците да снимаат кратки видеа и да ги комбинираат со песни.

Останато

Се менува Законот за ДДВ, ќе се прифаќаат електронски фактури

Објавено

на

Со крајна цел да се олесни процесот на издавање, пренос и прием на фактура, ќе се даде можност за користење на фактура во електронска форма – pdf или друг електронски формат – се предвидува во измените на Законот за данокот на додадена вредност кои беа усвоени од страна на Владата. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Арафат Муареми: Отворена е истрага за Еуростандард банка, а има и индиции за злоупотреба на европските фондови

Објавено

на

Финасиската полиција отвори предистрага за „Еуростандард банка“, изјави вчера во емисијата Трилинг на ТВ24 директорот на управата Арафат Муареми.

(more…)

Продолжи со читање

Останато

Македонската компанија „Брејнстер“ го освојува австрискиот пазар со обуки за дигитални вештини

Објавено

на

Најпознатата македонска компанија од сферата на образованието базирано на потребите на индустријата, по пет години од своето постоење во земјава се шири во Европа. Брејнстер е еден од ретките македонски брендови кои успешно просперираат на австрискиот пазар. Првите предавања во Виена официјално започнуваат во понеделник, во рамки на т.н. Bootcamps посветени на двете во моментот најбарани и најплатени професии во дигиталниот свет – UX/UI Design и Data Science. (more…)

Продолжи со читање

Популарно