Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Компании

Microsoft воведе open-source стратегија на 60.000 свои патенти

Објавено

на

Microsoft објави дека се придружува на Open Invention Network, open-source патент група посветена да ја штити Linux платформата од тужби, а при тој процес 60,000 патенти на Microsoft беа направени open-source.

Во изминатите неколку години, технолошкиот гигант од Редмонд заработи околу 4,3 милијарди американски долари врз одснова на своите „Android“ патенти.

Тоа доведе до низа конфликти со корисниците на „Android“, но се чини дека „Microsoft“ сака истите да ги направи минато.

Патентната библиотека на „Microsoft“ вклучува технологии како што се LF energy и HyperLedger.

Сепак, патентите како што се Windows desktop и кодот за десктоп апликации нема да бидат дел од овој договор.

Компании

Оглас за вработување во финансиско друштво ТИГО Фајнанс

Објавено

на

Финансиското друштво ТИГО Фајнанс ДООЕЛ Скопје е современа компанија која применува иновативна и модерна технологија, посветена на корисниците. Компанијата нуди брзи и лесни решенија за микрокредитирање на физички лица кои се достапни секому.

(more…)

Продолжи со читање

Компании

Оглас за вработување во Штедилница Можности

Објавено

на

Градете ја својата кариера и развивајте се како IT професионалец со Штедилница Можности. Ако се идентификувате со визијата и мисијата на нашата компанија и сакате да го унапредувате своето знаење и вештини во финансиска институција,  (more…)

Продолжи со читање

Компании

Оглас за вработување во Штедилница Можности

Објавено

на

Градете ја својата кариера и развивајте се како професионалец во финансиска институција. Ако се идентификувате со визијата и мисијата на нашата компанија и ве интересира работење во финансиска институција, Штедилница Можности вработува:  (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange