Connect with us

Анализи

MasterCard очекува повисоки годишни трошоци отколку прелиминарните планови

Објавено

на

MasterCard успеа да ги надмине нејзините очекувања за профит за вториот квартал, но компанијата ја зголеми прогнозата за годишните трошоци со што цената на нејзините акции забележаа пад од 3% пред почетокот на вчерашната трговијата во САД, пренесува „Ројтерс“.

Сега компанијата очекува оперативните трошоци да нараснат со околу 16-18% во текот на годината во споредба со претходната прогноза за околу 14-15%.

Оперативните трошоци на MasterCard пораснале за 23,5% до 1,73 милијарди долари во вториот квартал, што заврши на 30-ти јуни, додека компанијата продолжува да инвестира во безбедност и дигитални производи.

MasterCard која обработува над 65.000 трансакции во минута, тврди дека бруто доларскиот обем се зголеми за 15,3% до 1,48 илјади милијарди долари во кварталот. САД, кој е најголемиот пазар на компанијата, донесе околу 30% од износот.

Волуменот, реализирани зад граница – вредноста на трансакциите направени од корисници на картичките во странство, се зголемиле за 23,6% на база на американскиот долар.

Нето добивката скокнала за 33 % до 1,57 милијарди долари, или 1,50 долари по акција, во кварталот, кој заврши на 30-ти јуни.

На приспособена база компанијата има заработено по 1,66 долари по акција, надминувајќи ја просечната прогноза на аналитичарите за 1.53 долари, посочува „Thomson Reuters I/B/E/S“.

Вкупните приходи се зголемија за 20% до 3,67 милијарди долари, надминувајќи ги очекуваните 3,65 милијарди долари.

Анализи

Јавен повик за учество на Собрание на акционери на Стопанска банка а.д. Битола

Објавено

на

Врз основа на членовите 48 и 49 од Статутот на Стопанска банка а.д. Битола, а согласно Одлуката на Надзорниот одбор од 31.01.2019 година за свикување на Собрание на акционери, СТОПАНСКА БАНКА а.д. БИТОЛА (more…)

Продолжи со читање

Анализи

Подготвени ли се банките во Македонија за имплементирање на двојазичноста?

Објавено

на

Од моментот на стапување во сила на Законот за јазици, албанскиот јазик ќе добие проширена употреба. Покрај македонскиот, во институциите службен јазик станува и албанскиот, што ќе се применува во комуникацијата, употребата и примената во сите постапки на граѓаните.

(more…)

Продолжи со читање

Анализи

Банки vs. Финтек компании: Кој ќе победи?

Објавено

на

Дигитализацијата зема се поголем замав, притоа рапидно развивајќи се, но како “FinTech” компаниите се справуваат во споредба со големите традиционални банки?

Додека голем број банки се уште се потпираат на постоечките рачни процеси, многу “FinTech” компании ја прифаќаат моќта на вештачката интелигенција за справување со финансиските предизвици.

“Revolut” и “ClauseMatch”, организираа панел дискусии со водечките “FinTech” компании и банки, каде што ќе се прикажат некои од најновите технологии и ќе се дискутираат иновативни стратегии.

Експертите на панелот ќе разговараат за:

✅ Кој е поблиску до усогласеност – банки или “FinTech” компании?
✅ Улогата на технологијата: Колку може да се автоматизира? Што треба да се автоматизира, а што никогаш не треба да се автоматизира?
✅ Што мислат регулаторите за горенаведеното?

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange