Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Останато

Mastercard го менува своето препознатливо лого!

Објавено

на

Компанијата Mastercard објави дека донесена е Одлука за менување на изгледот на своето препознатливо лого. По повеќе од половина век, компанијата ќе го отстрани своето име од логото, каде како заштитен знак ќе останат само црвениот и жолт круг.

Со оваа промена, Mastercard се приклучува на повеќе брендови, како препознатливите Nike, Apple и други, чии маркетинг кампањи се базираат на визуелното лого, а не на пишаниот назив.

Mastercard, како компанија, во последниве години прави напори да се позиционира како најдобрата компанија за глобални плаќања. Компанијата, исто така, се обидува да се позиционира како технолошка компанија во индустријата на глобални плаќања.

Се верува дека 80% од луѓето го препознаваат логото на Mastercard, дури и кога во него не е напишано името на компанијата. Еден од директорите на компанија за маркетинг и услуги Metaforce, Ален Адамсон, изјави дека сликата нагласува многу повеќе од самите зборови.

Останато

Тевдовски: Првата транша евтини кредити од ЕИБ во износ од 15 милиони евра ќе им биде прфрлена на фирмите следната недела

Објавено

на

Првата транша во износ од 15 милиони евра евтини кредити за малите и средни претпријатија преку ЕИБ, ќе биде префрлена следната недела. Ова беше истакнато на средбата помеѓу министерот за финансии Драган Тевдовски и потпретседателот на Европската инвестициска банка Ендру Мекдовел во рамки на Пролетните средби на ММФ и Светска банка во Вашингтон. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Бесплатна тренинг школа за економска слобода на девојки и жени

Објавено

на

Организацијата на еднородителски семејства „Една може!“ и социјалното претпријатие „Една прави!“ ќе спроведуваат бесплатна тренинг школа за економска слобода на девојки и жени. (more…)

Продолжи со читање

Останато

[ВИДЕО] Кога мислите дека сте виделе се: Кражба на банкомат со багер во Северна Ирска

Објавено

на

Неверојатна кражба на банкомат снимиле надзорните камери во близина на градот Дангивен во Северна Ирска. (more…)

Продолжи со читање
project

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange