Connect with us

Платежни картички

Mastercard ги укинува дебитните картички Maestro!?

Објавено

на

Меѓународната организација што произведува платежни картички „Mastercard“ размислува за укинување на марката на дебитни картички „Maestro“ низ целиот свет, објави весникот „Комерсант“ повикувајќи се на свои доверливи извори.

Изворите го објаснија потенцијалното укинување на картичките „Maestro“ со недоволна профитабилност на брендот и ниската провизија на картичките.

Еден од изворите на списокот навел дека картичките „Maestro“ не се користат при трговија преку Интернет, област која го има најбрзиот развој во системот на плаќање.

Според изворот, „Mastercard“ во моментов преговара за укинување на картичките „Maestro“ со државниот систем на плаќање во Белорусија. Во исто време, изворите нагласуваат дека преговорите се водат во рамките на процесот на укинување на споменатите картички низ целиот свет.

Компанијата „Mastercard“ го лансираше брендот „Maestro“ во 1990 година.

Платежни картички

Mastercard world: За патувања и живот со привилегии

Објавено

на

Доколку сте љубител на патувања, често патувате или тоа допрва ќе го правите, не двоумите се која платежна картичка да ја изберете како ваше средство за плаќање во странство. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Заштеди на бензин и струја – Храната доаѓа со бесплатна достава низ цело Скопје

Објавено

на

Периодов би ги искористиле сите можни трикови за да заштедиме на бензин и струја, па ако тоа значи дека не мора да готвиме и да се возиме низ град во потрага по храна – прашањето би било: „Како одма да го изведам тоа?“ (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

Како најдобро да ги користите платежните картички додека сте на одмор?

Објавено

на

Човек на одмор може целосно да се опушти, а таа ситуација лесно може да доведе до заборавање на провизиите и каматите за плаќање со кредитни картички. За платежните картички да не ви прават главоболки понатаму, прочитајте ги следниве корисни совети како најдобро да ги користите додека сте на одмор. (more…)

Продолжи со читање


Популарно