Connect with us

Останато

Lloyd’s ќе основа филијала во Брисел

Објавено

на

Осигурителната компанија Lloyd’s of London ќе основа нова европска филијала со седиште во Брисел како би го избегнала намалувањето на работа по излезот на Велика Британија од ЕУ.

Осигурителната куќа со традиција од 329 години го потврди планот заедно со објавата на најновите годишни резултати.

 

“Филијалата ќе биде отворена во Брисел и ќе започне со работа од 1 јануари 2019 година”, соопштија од компанијата.

 

Работењето на компаниите на европскиот континент генерира 11% од договорените премии за осигурување. 

 

И други финансиски институции, исто така планираат дел од бизнисот да го преместат во Европа. Некои од инвестициските банки како “Bank of America”, “Barclays” и “Morgan Stanley”, размислуваат да преместат дел од вработените во Даблин.

Останато

ММФ: Украина може да ја избегне хиперинфлацијата, најважен е тајмингот на помошта

Објавено

на

Директорката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева, денеска изјави дека „станува пооптимистична” дека договорот меѓу седумте најголеми светски економии од Г7 за обезбедување нови буџетски средства за Украина ќе и помогне на земјата да избегне хиперинфлација. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Преку мерката „Мој ДДВ” за првото тримесечје кај граѓаните вратени 491,5 милиони денари

Објавено

на

Управата за јавни приходи (УЈП) соопшти дека преку мерката „Мој ДДВ” за првото тримесечје од годинава на граѓаните им вратени вкупно 491,5 милиони денари. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Инфлацијата во ЕУ во април изнесувала 8,1%, во еврозоната 7,4 проценти

Објавено

на

Потрошувачките цени во Европската унија во април се зголемиле за 8,1% на годишно ниво од 7,8 проценти во март, покажуваат денешните конечни податоци на Евростат. (more…)

Продолжи со читање


Популарно