Connect with us

Останато

Koj e најбогатиот човек во светот?

Објавено

на

Најбогатиот Французин, сопственикот и директор на компанијата LVMH, Бернар Арно, го претекна Џеф Безос, основач на Amazon, и стана најбогатиот човек на светот според „real time“ листата на „Forbеs“.

Имотот на Арно сега се проценува на 117 милијарди долари, откако акциите на неговиот конгломерат LVMH, кој се занимава со производство на луксузна стока, во петокот пораснаа за 1,66%, што го доведе до првото место на листата на „Forbеs” која се ажурира во „реално време”.

Од друга страна, „Amazon” во последната трговска сесија во петокот изгуби 0,7% од вредноста, што доведе до тоа Безос да падне на второ место со богатство од 115,6 милијарди долари.

Основачот на Microsoft, Бил Гејтс, остана на трето место со богатство од 110,6 милијарди долари.

Од „Forbеs” истакнуваат дека Гејтс и понатаму би бил на прво место на листата на најбогатите луѓе во светот да не донирал 35,8 милијарди долари во добротворни цели, но тој и понатаму продолжува да го прави тоа.

Останато

Бизнисот со топлинска енергија оди во домашни раце – Адора инженеринг на јавна лицитација за 9,3 милиони евра го купи имотот на Топлификација АД во стечај

Објавено

на

Адора инженеринг по пат на јавна лицитација, за 9,3 милиони евра, ги купи Топланите Исток и Запад и најголемиот дел од останатиот имот на Топлификација АД, која е во стечај. Со оваа купопродажба успешно се завршува стечајната постапка на ова претпријатие и се отвара ново светло, поглавје во регулираниот бизнис со производство на топлинска енергија, кој што е од државно значење, односно директно влијае врз екологијата и целокупниот комфор на живеење на граѓаните во главниот град Скопје. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Извршниот директор на Тиго Фајнанс, Филип Димитровски, прогласен за еден 40 највлијателни и најуспешни бизнис лидери под 40 години во Југоисточна Европа

Објавено

на

Престижната меѓународна агенција „Business Elite Awards“, на специјална гала свеченост организирана во Истанбул, Турција, му го додели значајното „40 Under 40“ признание за бизнис лидер под 40 години на Филип Димитровски, извршен директор на финансиското друштво Тиго Фајнанс. (more…)

Продолжи со читање

НБРМ

Во соработка со ИНФЕ-ОЕЦД и Министерството за финансии на Холандија се засилуваат активностите за спроведување на националната Стратегија за финансиска едукација и финансиска инклузија

Објавено

на

Спроведувањето на првата национална Стратегија за финансиска едукација и финансиска инклузија засилено напредува. Оттука, вчера и денес, финансиските регулатори од земјава предводени од Народната банка во рамките на Координациското тело за финансиска едукација и финансиска инклузија, заедно со Меѓународната мрежа за финансиска едукација при Организацијата за економска соработка и развој (ИНФЕ-ОЕЦД) во соработка со Министерството за финансии на Холандија, организираат работилница, во рамките на програмата на Конституенцата и програмата „Манивајс“ (Money Wise). (more…)

Продолжи со читањеПопуларно