Connect with us

Странски банки

Кина ќе вбризга 173,8 милијарди американски долари во економијата заради корона вирусот

Објавено

на

Народната банка на Кина објави дека ќе вбризга 1,2 трилиони јуани односно 173,8 милијарди долари во економијата поради загриженоста дека коронавирусот ќе го спречи нејзиниот раст.

Кинеската централна банка објави дека износот ќе биде внесена во економијата на 3 февруари (денес), преку реверзни репо-операции (трансакција во која банка купува хартии од вредност и истовремено е согласна повторно да ги продаде во даден ден по одредена цена).

Ова ќе ја зголеми вкупната ликвидност на земјата за 900 милијарди јуани во однос на истиот период од минатата година.

На донесувањето на оваа одлука влијаеше зголемувањето на бројот на жртви од коронавирусот, како и првите смртни случаи од оваа болест надвор од Кина, со повеќе од 14.000 заразени луѓе.

Странски банки

ЕИБ ќе обезбеди насочена поддршка за регионалните економии за справување со негативните ефекти од актуелната криза

Објавено

на

Во соработка со Народната банка на Северна Македонија, Европската инвестициска банка (ЕИБ) ја коорганизираше 8. меѓународна истражувачка конференција на тема Јакнење во време на криза: улогата на политикитепо повод 30 години монетарна самостојност на државата. Настанот се занимаваше со актуелните предизвици несигурност што произлегува од прилагодувањата на политиките по пандемијата и политичкиот одговор потребен за справување со зголемените стокови и енергетски шокови предизвикани од војната во Украина. Тој ја илустрираше засилената соработка на ЕИБ со нејзините партнери во Северна Македонија и постојаната поддршка што банката ја дава за економската стабилност на земјата и процесот на интеграција во ЕУ повеќе од 40 години. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Светска банка: Војната предизвикува најголема економска штета во Источна Европа и Азија

Објавено

на

Светската банка ја намали прогнозата за глобалниот економски раст поради војната во Украина. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Светска банка ја намали прогнозата за глобалниот раст од 4,1 на 3,2 проценти

Објавено

на

Светска банка ја намали прогнозата за глобалниот раст во 2022 година за речиси цел процент, од 4,1 на 3,2 отсто, поради влијанието на руската инвазија на Украина, изјави претседателот на таа меѓународна финансиска институција Дејвид Малпас. (more…)

Продолжи со читање


Популарно