Connect with us

Форекс

Kолапс на акциите на Македонска берза, еврото со вредност од 61.6942 денари

Објавено

на

Последниве неколку недели ситуацијата на Македонската берза е поинтересна од кога било претходно. Доказ за тоа се енормните флуктуации на вредноста на акциите на најголемите македонски компании кои котираат на берзата.

Исто како што е времето, крајно променливо и непредвидливо, такво е и движењето на МБИ10 индексот на Македонска берза. По неколкудневниот раст и позитивните вибрации, акциите доживејаа нов колапс во текот на вчерашниот последен ден за тргување на берзата.

Единствено акциите на Охридска банка АД Скопје забележаа пораст на својата вредност од 3,00 проценти, а минимален раст на вредноста забележаа и акциите на Тетекс АД Тетово од 0,05 проценти. На сите останати акции им се намали вредноста.

Најпогодени од падот на МБИ10 берзанскиот индекс беа акциите на Комерцијална банка АД Скопје кои забележаа висок пад од 3,66%, а пад на вредноста на акциите забележа и Гранит АД Скопје од 3,14%.

Висок пад на вредноста забележаа и акциите на ОКТА АД Скопје од 2,98%, а пад на вредноста забележаа и банкарските акции на НЛБ Банка АД Скопје од 2,83% и Стопанска банка АД Скопје од 2,78%.

Пад на вредноста на акциите забележаа и Алкалоид АД Скопје, Макпетрол АД Скопје и Стопанска банка АД Битола.

Според официјалниот среден курс на Народната банка на Македонија, денеска денарот спрема еврото има вредност од 61.6942 денари.

Курсот на денарот спрема доларот е на ниво од 56.3829 денари, британската фунта изнесува 70.1884 денари, додека пак швајцарскиот франк е 58.4890 денари.

Форекс

Која компанија ја зголеми вредноста на акциите за над 30 проценти?

Објавено

на

Новиот бран на вирусот Ковид-19 одново ги дестабилизира акциите на котираните друштва на Македонска берза. Кога се чинеше дека пандемијата полека стивнува и се гледа крајот, коронавирусот повторно зема замав, од ден на ден се зголемува бројот на новозаболени, а со тоа дополнително се зголемува и неизвесноста. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Еврото ја достигна највисоката вредност од средината на март

Објавено

на

Курсот на еврото во понеделникот на меѓународните пазари накратко достигна највисоко ниво од средината на март, а поризичните валути беа во добивка поради тоа што инвеститорите беа охрабрени од добрата вест од кинеската економија и знаците за олеснување на тензиите помеѓу САД и Кина. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Информацијата дека нема да исплаќа дивиденда, ја „сруши” вредноста на акцијата на Стопанска банка АД Скопје

Објавено

на

Иако, се чинеше дека вирусот Ковид-19 веќе е стабилизиран и дека кризата се надминува, сепак најновите случувања го тврдат токму спротивното. Коронавирусот повторно зема замав, се зголемува бројот на новозаболени со секој изминат ден, неизвесноста е огромна, како за идните случувања поради корона кризата, така и поради неизвесноста околу одржувањето на предвремените парламентарни избори. (more…)

Продолжи со читање

Популарно