Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Криптовалути

JPMorgan издаде “драматично” предупредување за Биткоин

Објавено

на

Биткоин и криптовалентните пазари ќе стават крај на тешка година, која избриша околу 80% од вредноста на биткоин и уште повеќе од некои од нејзините најголеми ривалски криптовалути.

Цената на биткоин, која падна до околу 3.200 американски долари претходно оваа недела, малку се врати, искачувајќи се над 4.000 долари. Овој остар пад/раст можеби не е доволен за да ги убеди купувачите на биткоин кои биле изгорени од годинешниот пазар на криптовалути.

Сега, JPMorgan Chase, предупреди дека пазарот на биткоин ги разбранува долгоочекуваните институционални инвеститори, кои многумина во светот чекаат да го предизвикаат следниот криптовалентен биланс со многу потребен внес на готовина.

“Учеството на финансиските институции во трговијата со биткоин се чини дека исчезнува”, аналитичарите на JPMorgan пишуваа во истражувачка белешка за клиентите, која за првпат беше објавено од Блумберг. “Критериумите за клучните протоци се драстично намалени.”

“Другите криптовалути и понатаму страдаат несразмерно за време на оваа фаза на корекција”, додадоа аналитичарите на банката. “Цените се намалија до точка каде што рударството станува неекономично за некои рудари, кои одговорија со исклучување на нивните рударски апаратури”.

Криптовалути

Биткоинот забележа највисок раст за една година

Објавено

на

Вредноста на криптоватите, предводена од од најпопуларниот биткоин, драстично се зголеми во последните 24 часа. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Symantec предупредува за постоење на скриени апликации кои “копаат” криптовалути

Објавено

на

Компанијата Symantec објави нов безбедносен извештај во кој предупредува за постоење на осум малициозни апликации коишто се пронајдени во склоп на Windows 10 апликацијата во официјалната продавница, Microsoft Store.

Се работи за апликации кои беа објавени во Microsoft Store помеѓу април и декември 2018 година и содржат компонента којашто служи за “копање” на криптовалутата Монеро, а тоа корисниците кои ја инсталирале Windows 10 апликацијата, не го знаеле. Спорните апликации во просек имале и повеќе од 2.000 рецензии, а веројатно и напумпани оценки.

Самите апликации биле претставени како нови интернет пребарувачи, алатки за репродукција на мултимедијални содржини и за преземање содржини од интернет, како и водичи за оптимизација на батериите. Се верува дека зад сите овие апликации стои еден  ист програмер или група на програмери.

По добивањето на деталите за овие малициозни апликации, Мајкрософт веднаш ги повлече од продажба.

Имињата на осумте контроверзни апликации за кои алармира Symantec се:

  1. Fast-search Lite,
  2. Battery Optimizer (Tutorials),
  3. VPN Browser,
  4. Downloader for YouTube Videos,
  5. Clean Master (Tutorials),
  6. FastTube,
  7. Findoo Browser 2019,
  8. Findoo Mobile & Desktop Search.
Продолжи со читање

Криптовалути

Шведска лансираше своја криптовалута!

Објавено

на

Една голема светска влада само што им додели огромен глас на доверба и легитимитет на криптовалутите. Шведската влада донесе Одлука за поддршка на криптовалутите и официјално ја лансираше својата круптовалута – Sweden coin. (more…)

Продолжи со читање
project

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange