Connect with us

Странски банки

Intesa Sanpaolo е подготвена да финансира 50 милијарди евра за „зелени инвестиции”

Објавено

на

Италијанската банка „Intesa Sanpaolo” е подготвена да финансира 50 милијарди евра за зелени инвестиции во Италија, изјави извршниот директор на банката Карло Месина.

Изјавата на Месина дојде откако Европската унија објави инвестициски план за одржлива Европа, кој има за цел во текот на следните десет години да прибере најмалку 1.000 милијарди евра инвестиции во животната средина и климата, за да ги намали нето-емисиите на СО2 на нула до 2050 година.

„Мислам дека е можно да се издвојат 150 милијарди евра во Италија. Ние сме подготвени да финансираме 50 милијарди за поддршка на зелената економија“, рече Месина за време на настанот во Милано.

Странски банки

Светска банка го откажа извештајот Doing Business поради „местење“ на рангирањето

Објавено

на

Светската банка го откажа објавувањето на извештајот за регулативата за водењето бизнис во земјите ширум светот откако истрагата открила „непримерен притисок“ на челниците при составување на табелата и спорниот пласман на Кина но и на Саудиска Арабија, Обедиенетите Арапски Емирати и Азербејџан. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Србија издаде “зелена обврзница” на износ од една милијарда евра за прв пат во својата историја

Објавено

на

Со издавањето на зелената обврзница, Србија во четвртокот стана една од ретките европски земји и единствена европска земја надвор од Европската унија што издаде зелен инструмент, објави Народната банка на Србија, наведувајќи дека Србија реализирала две емисии на меѓународниот финансиски пазар.Еврообврзница во евра (двојна транша). (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

(ВИДЕО) Германската централна банка пере пари во вистинска смисла на зборот!?

Објавено

на

Кога банкнотите ќе се извалкаат, германската централна банка Бундесбанк, ги пере во вистинска смисла на зборат. (more…)

Продолжи со читањеПопуларно