Connect with us

Компании

IBM и VISA партнерство – плаќање преку сите уреди во светот

Објавено

на

IBM i Visa се здружија за да им овозможат на компаниите ширум светот брзо и ефикасно да внесат сигурно плаќање со користење на било кој уред или уред кој е поврзан на интернет (Interent Of Things).

Соработката на VISA со IBM, ќе креира когнитивна технологија на Watson IoT со висина на глобалниот систем на плаќања, кој опфаќа повеќе од три милијарди корисници.

Новата платформа Watson IoT им овозможува пристап до милијарди уреди, сензори и системи низ целиот свет, со можност за обработка и анализа на податоци.

Когнитивната технологија денес ја користат 6.000 IBM-ови клиенти кои им овозможуваат на корисниците да се поврзат со милиони уреди.

Со поддршката на IBM-овата когнитивна технологија и системот VISA токенизација, новите безбедносни технологии кои ги менуваат чувствителните безбедносни податоци на корисничката картичка со единствен дигитален идентификационен код, компаниите од целиот свет ќе можат да воспостават и да им понудат на корисниците сигурно плаќање низ цела низа на производи кои имаат во својата понуда .

Очекуваме дека IMB и VISA преку оваа соработка ќе овозможат поддршка за плаќање и трговија за повеќе од 20 милијарди уреди, кои се предвидени до 2020 година да се поврзат на интернет.

– IoT буквално го менуваат нашиот свет, без оглед дали се работи за тоа што им овозможува на претприемачите да достигнат досега неверојатна ефикасност или да обезбедат дека машината за веш никогаш не остави без прашок за перење. Во позадина на оваа трансформација на светот се компании како што е VISA и технологии како IBM платформа Watson IoT- изјави генералниот менаџер на IBM Хариет Грин.

Компании

Amazon продавниците без каси и касиери стигнуваат и во Европа

Објавено

на

Празниците се најдоброто време кога ја разбираме потребата за онлајн купување, затоа што гужвите низ продавниците се огромни. Дури и да го најдете тоа што ви треба за кратко време, сигурно ќе “заглавите„ на каса. Amazon е првиот бренд кој успеал да отвори продавница во која нема каси. Ваквиот концепт ќе станува се популарен во иднина.  (more…)

Продолжи со читање

Компании

Credissimo со број 1 клиентска услуга во онлајн кредитирањето и уште многу Новогодишни изненадувања

Објавено

на

Со титулата “Најдобра услуга“ помеѓу компаниите за брзи кредити се здоби Credissimo, само 2 години откако официјално ја започна својата дејност во Македонија. Истражувањето за квалитетот на клиентската услуга, помеѓу небанкарските финансиски друштва во државата – “Таен клиент“, беше спроведено меѓу 5-те најпопуларни компании од секторот, кои нудат брзи кредити онлајн. Со идентични прашања и критериуми, беа направени 15 проверки за квалитет, љубезност, информираност и прозрачност кон клиентот по телефон, од страна на една од најголемите интернационални агенции за маркертинг истражувања – IPSOS, која има над 50 интернационални претставништа и е класирана во топ 5 компании за истражувачки услуги во светот. (more…)

Продолжи со читање

Компании

Прогласени десетте добитници на престижното признание – Македонски квалитет 2018

Објавено

на

Во присуство на брojни гости, традиционално во рамки на манифестацијата Македонски Квалитет, беа прогласени десетте добитници на престижното признание за 2018 година, кое го доделува Сојузот на стопански комори на Македонија под покровителство на претседателот на Република Македонија. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange