Connect with us

Криптовалути

Huawei ја издаде Bitcoin Wallet во App Store, претходно инсталирана во сите нови паметни телефони

Објавено

на

Huawei ја лансира Bitcoin Wallet на BTC.com во нивната AppGallery app store, која ќе биде претходно инсталирана на сите нови Huawei паметни телефони, според Алехандро де ла Торе, заменик претседателот на бизнис операциите во BTC.com. Тоа наводно, ќе биде првата апликација за дигитална валута понудена на уредите Huawei.

Пристапот до апликации како тие на BTC.com, во Кина е ограничен поради владата која ја има блокирано Android Google Play Store и некои делови на App Store на Apple. Додека Кинеските власти ги прекинаа криптовалутните размени и забранија initial coin offering, на луѓето сепак им е дозволено да поседуваат криптовалути. Де ла Торе изјави за Bloomberg:

“Ова е одлична можност да се приклучиме на Кинескиот пазар. Користењето на безготовински плаќања со апликации е голема работа и на традиционалниот банкарски систем му недостасува тоа, така што таму може добро да се искористат и развијат крипто плаќањата.”

Во март, беше изјавено дека Huawei планира да развие паметен телефон кој ќе поддржува децентрилизирани апликации (DApp) кои работат на блокчејн технологијата. Минатата година Huawei достави 90.9 милиони уреди на Кинескиот пазар, каде што ужива доминантен удел на пазарот од 20.4 проценти. Влијанието на Huawei на глобалниот пазар е 11.8 проценти во првата четвртина на 2018-та година. Џејми Гонзало, заменик претседателот на мобилните сервиси на Huawei, кажа во една своја изјава:

“ Од нашата лидерска позиција во Кина, главното место на мобилни плаќања, ние очекуваме да видиме масивен пораст во усвојувањето на глобалните криптовалутни навики во блиска иднина.”

Минатиот месец, Huawei објави дека лансирањето на Blockchain-as-a-service (BaaS) платформата се фокусира на паметен договор за развој, “високи перформанси, подобра достапност и високо-безбедносни услуги во блокчејн технолошките платформи за претпријатија и програмери.”

Во меѓувреме, Кина планира да објави блокчејн мерки на национално ниво до крајот на 2019-та година. Наводно посветена работна група веќе започнала со работа на проектот.

Криптовалути

Венецуела воведе криптовалута за да се спаси од инфлација

Објавено

на

За да ја спаси земјата од хиперинфлација, венецуелскиот претседател, Николас Мадуро ја воведе кроптовалута петро и ја прогласи за национална валута.

Од 20ти август земјата ќе има две валути. Боливар и петро ќе имаат иста вредност.

Со залихите на нафта се гарантира стабилноста на петро.

Тоа е нешто слично како што другите валути се потпираат на златото.

Нафтената индустрија ќе мора да користи петро, и оваа валута ќе биде врзана со боливарот.

Вредноста на двете валути ќе ја одреди Централната банка.

Но, медиумите веќе ја критикуваат оваа криптовалута и тврдат дека таа не се потпира на нафтата.

Продолжи со читање

Криптовалути

Биткоин и што е тоа што може да го стабилизира?

Објавено

на

Што предвидувате за биткоините и криптовалутите? Бил Гејтс во интервју истакнал дека блокчејн-технологијата е супериорна во однос на модерното банкарство, но биткоините нема да бидат доминирачки систем.

Постои група луѓе чии верувања најверојатно ќе имаат поголем ефект врз иднината на биткоините отколку кои било други – оние што избираат „hodl“. Се работи за кратенка од „hold on for dear life“ (чувај си го милиот живот), иако оригиналната форма е всушност погрешно спелување на зборот „hold“. Ова се луѓе што планираат да го форсираат биткоинот додека остатокот од светот прифати дека неговата вредност е најголема.

Кога луѓето ќе почнат да ги продаваат своите биткоини, само „ходлерите“ ќе останат, па се подготвени да купат уште повеќе, што ќе го зголеми процентот на вкупното поседување на биткоини кои се токму во нивните раце. Тие трпеливо го чекаат денот кога користењето на биткоини ќе биде целосно применето во секојдневните трансакции преку дигитален систем.

Анкета од 2017 година, спроведена од „ЛендЕДУ“, онлајн-пазар за студентски заеми, покажала дека просечната цена за која „ходлерите“ би продале е 200.000 долари за биткоин. Секако, нема начин да се дознае колку вистински се посветени овие луѓе, особено во ситуации како таа во јануари кога биткоините паднаа од високи 17.000 на 10.000 долари. Всушност, вредноста се нема вратено на рекордното високо ниво, во последниот период се движи од 6.000 до 8.000 долари.

Сепак, изгледа дека секој прецизен процес на вреднување на биткоинот треба да се земе предвид во базата на ситни монети, на вистинските верувачи кои го „чуваат милиот живот“, барем засега.

Продолжи со читање

Криптовалути

Биткоинот формира повеќе од 50% од криптопазарот за прв пат оваа година

Објавено

на

Биткоинот оформува над 50% од пазарната капитализација на криптопазарот за прв пат во оваа 2018-та година.

За последен пат тоа се случи на крајот на декември 2017-та година, кога виртуелната валута поскапе рекордно до цена од речиси 20.000 долари.

Преминувањето на границата од 50% се случи викендов, а во времето на подготовка на материјалот биткоинот зазема 51.2% од вкупната пазарна капитализација на криптопазарот кој изнесува 218 милијарди долари.

За споредба, пазарната капитализација на биткоинот достигнува 111.8 милијарди долари, според податоците на „CoinMarketCap“.

Статистиката покажува дека доминацијата на биткоинот полека но сигурно се подига во последните неколку месеци, како во однос на први мај оваа година забележан раст од околу 15%. Во исто време, доминацијата на пазарот на сите други криптовалути се намалува.

Едно од можните објаснувања за раст на биткоин доминацијата на криптопазарот се финансиските катаклизми ширум светот – од Венецуела до Турција, кои провоцираат многу инвеститори да бараат нерегулирани алтернативи на девизните пазари, сметаат експертите.

Биткоинот денеска се тргува по цена од 6.485 долари.

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250
[ccpw id="39761"]

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange