Connect with us

Странски банки

HSBC разочара со резултатите во 2018 година

Објавено

на

Најголемата европска банка по пазарна вредност, англискиот гигант HSBC забележа значително помала добивка за изминатата 2018 година во споредба со предвидувањата и очекувањата на аналитичарите.

Тоа се должи најмногу поради забавувањето на растот на двата “домашни” пазари – британскиот и кинескиот.

Профитот пред оданочување на оваа лондонска банка во 2018 година се зголеми за 16% годишно и изнесува 19,9 милијарди долари. Сепак, ова е многу помалку од очекувањата на аналитичарите кои што прогнозираа дека добивката ќе биде најмалку 22 милијарди долари.

Исто така, од HSBC предупредуваат дека политичките тензии кај клучните пазари се и понатаму присутни, а тоа би можело да влијае на остварувањата за оваа година.

Странски банки

Дојче банк и Комерцбанк во формални преговори за спојување!

Објавено

на

Двете најголеми германски банки, Дојче банк и Комерцбанк, ќе започнат формални преговори за спојување. Оваа најава става крај на шпекулациите кои кружеа низ медиумите изминатиов период. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Raiffeisen bank ja посакува Комерцијална банка!?

Објавено

на

На “радарот” за потенцијални аквизиции на Raiffeisen bank International (RBI), меѓу другите, се наоѓа и Комерцијална банка а.д. Београд, беше откриено на денешната прес-конференција на RBI во Виена. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Се спојуваат два банкарски гиганти, акциите пораснаа до небо!

Објавено

на

Акциите на Дојче банк и Комерцбанк драстично ја зголемија својата вредност, по веста дека раководството на Дојче банк договорило прелиминарни разговори за евентуалното спојување на овие две финансиски институции. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange