Connect with us

Странски банки

HSBC го удвои профитот!

Објавено

на

Добивката на банкарскиот гигант „HSBC” повеќе од двојно се зголеми во првата половина од годината, благодарение на економското закрепнување во Британија и Хонг Конг, пренесуваат британските медиуми.

Најголемата европска банка во однос на имотот оствари профит пред оданочување од 10,8 милијарди долари (7,8 милијарди фунти) во првите шест месеци од годинава, додека нејзиниот профит во истиот период минатата година изнесуваше 4,3 милијарди долари.

Банката, со седиште во Велика Британија, објави дека сите региони во кои работи се профитабилни, пренесува „BBC”.

Според финансиските извештаи на „HSBC”, банкарскиот бизнис во Велика Британија оствари повеќе од 2,1 милијарди долари профит пред оданочување во првото полугодие.

Водена од економското закрепнување на двата најголеми пазари, Велика Британија и Хонг Конг, „HSBC” ќе им исплати дивиденда на акционерите. Откако Банката на Англија минатиот месец ги укина ограничувањата за исплата на дивиденда на банките, „HSBC” одлучи за привремена исплата на дивиденда на акционерите за првата половина од годината во износ од седум центи по акција.

„HSBC” соопшти дека ќе се држи до својата програма за реструктуирање, откако во февруари минатата година објави дека ќе отпушти 35.000 работници како дел од планот за намалување на трошоците од 4,5 милијарди долари до 2022 година.

Странски банки

Лагард: Економијата во Еврозоната во подобра состојба од очекуваното

Објавено

на

„Економската активност на еврозоната е забавена во споредба со 2022 година, но оваа година ќе биде „значително подобра“ од предвиденото – и покрај инфлацијата и енергетската криза”, изјави во Давос претседателката на Европската централна банка (ЕЦБ), Кристин Лагард. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Светска банка ја ревидираше прогнозата за раст на македонската економија

Објавено

на

Светска банка ги ревидираше своите очекувања во однос на бруто домашниот производ (БДП) на Македонија. Новата прогноза на Светската банка е раст на економијата за 2,4 проценти во 2023 година. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Европската централна банка: Реалните плати во еврозоната драстично паѓаат

Објавено

на

Реалните плати во еврозоната се значително пониски отколку во периодот пред пандемијата и, веројатно, ќе се намалат уште повеќе во наредните месеци поради брзиот раст на цените, предупреди денеска Европската централна банка (ЕЦБ). (more…)

Продолжи со читање

Популарно