Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Останато

Harvard Business Review: Просечната возраст на основачот на успешен старт-ап е 45 години

Објавено

на

Постои силно верување дека најуспешните претприемачи се млади. Бил Гејтс, Стив Џобс и Марк Зукерберг беа во своите рани дваесетти години, кога започнаа со работа и иновации што ќе станат светски компании. Дали овие познати случаи се одразуваат на генерализирачки модел?  Ако ги анализирате основачите кои добија награди од TechCrunch во текот на последната деценија, просечната возраст за време на основањето беше само 31 година. За луѓето избрани од списанието Inc како основачи на најбрзо растечките стартапи во 2015 година, просечната возраст на основачот беше само 29 години. Во согласност со овие сознанија, Пол Греам, соучесник на Y Combinator, еднаш потсети дека “пресекот во главите на инвеститорите е 32 години … По 32 години, тие почнуваат да бидат малку скептични”. Но, дали овој став е точен?

Анализата на Хравард покажа дека просечната возраст на претприемачите во времето кога ги основаа нивните компании е 42 години. Но, огромното мнозинство од овие нови бизниси се веројатно мали бизниси без можност да станат големи корпорации (на пример, производство на хемиски средства за чистење и ресторани). За да се сврти фокусот на бизниси кои се поблиски во духот на прототипот на хај-тек стартапи, користени се различни показатели: дали фирмата добила патент, добила инвестиција или локацијата на фирмата, особено дали е во претприемачки центар како Силиконската долина. Општо земено, овие подобри анализи не го менуваат главниот заклучок: Просечната возраст на високотехнолошки основачи паѓа во раните четириесетти години.

Овие просечни вредности, сепак, кријат голема количина варијации во индустриите. Ако се одлучите за развој на софтвер, просечната возраст е 40 години, а помладите основачи не се невообичаени. Сепак, младите луѓе се поретки во другите индустрии како што се нафтата и гасот или биотехнологијата, каде што просечната возраст е поблиску до 47 години. Главното место на младите основачи во популарната имагинација може да отсликува непропорционално изложување на неколку ИТ индустрии, како што се социјалните медиуми, наместо подеднакво последователни цели во тешката индустрија или B2B секторот.

Но, што е со најуспешните стартапи? Дали е можно компаниите што ги започнале помладите претприемачи да бидат особено успешни? Меѓу првите 0,1% од стартап врз основа на растот во првите пет години, сметаме дека основачите ги започнале своите компании, во просек, кога имале 45 години. Овие компании со највисок успех беа идентификувани врз основа на раст на вработеноста.

Со други зборови, кога гледате најуспешни фирми, просечната старост на основачот оди нагоре, а не надолу. Генерално, емпириските докази покажуваат дека успешните претприемачи имаат тенденција да бидат средовечни, а не млади.

Делумно, доминацијата на средновековните основачи во отпочнувањето на компаниите со највисок раст ја рефлектира склоноста на средовечни луѓе да започнат со вложувања. Меѓутоа, кога ќе ги погледнете стапките на успех условени од всушност започнување на компанија, доказите против младешкиот претприемачки успех стануваат уште поостри. Помеѓу оние кои започнале фирма, постарите претприемачи имаат значително повисока стапка на успех. Според доказите на Харвард претприемничките перформанси нагло се зголемуваат со годините пред да се стигнат во доцните 50-ти години. Ако сте се соочиле со двајца претприемачи и не знаете ништо за нив, освен нивната возраст, би направиле подобро, во просек, да инвестирате во стартапот на постариот.

Иако постојат многу други фактори кои можат да ја објаснат возраста како предност во претприемништвото, анализата открива дека работното искуство игра клучна улога. Во однос на основачите без релевантно искуство, оние со најмалку три години претходно работно искуство во истата тесна индустрија како и нивното стартување беа 85% со поголема веројатност да започнат со многу успешен старт.

Но, што е со случајот на Стив Џобс?

Значајните претприемачи како што се Бил Гејтс, Стив Џобс, Џеф Безос, Сергеј Брин и Лари Пејџ, стапките на раст на нивниот бизнис во однос на пазарната капитализација достигнаа врв кога овие основачи беа средовечни. Стив Џобс и Епл ја претставија најпрофитабилната иновација на компанијата, iPhone, кога Џобс имаше 52 години. Џеф Безос и Амазон стигнаа многу подалеку од продажбата на книги на Интернет, а идната стапка на пораст на Амазон на пазарот беше највисока кога Безос имаше 45 години.

Овие истакнати основачи не можеа го достигнаа својот врв кога е биле многу млади. Екстремно талентираните претприемачи можат да имаат невообичаен осет за носење одлуки – овозможувајќи им да успеат кога се многу млади – но сепак гледаат поголем успех додека стареат. Така, не постои фундаментална тензија помеѓу постоењето на големите млади претприемачи и општата тенденција за основачите да го достигнат својот врвен претприемачки потенцијал подоцна во животот.

Зошто инвеститорите се “кладат„ на младите претприемачи?

Со податоците на институцијата во истражувањето не може точно да се каже зошто, но два механизми би можеле да бидат во игра. Прво, многу инвеститори можат да работат под погрешно верување дека младите се еликсир на успешното претприемништво – со други зборови, инвеститорите едноставно грешат. И покрај тоа што е примамливо да ги гледаме возрасните предрасуди како водечки објаснувања за разликите меѓу резултатите на анализата и однесувањето на инвеститорите, постои попогодна можност: инвеститорите не се обидуваат само да ги идентификуваат фирмите со најголем потенцијал за раст. Наместо тоа, тие можат да бараат инвестиции кои ќе дадат највисоки приходи, и можно е младите основачи да бидат повеќе финансиски ограничени од поискусните, што ќе доведе до отстапување на инвеститорите по пониска цена. Со други зборови, помладите претприемачи можат да бидат подобар “договор” за инвеститорите од поискусните основачи.

Следниот чекор за истражувачите е да се истражи што точно ја објаснува предноста на основачите на средната возраст. На пример, дали тоа е поради поголем пристап до финансиски средства, подлабоки социјални вмрежувања или одредени форми на искуство? Во меѓувреме, се чини дека напредната возраст е моќна карактеристика, а не бубачка, за отпочнување на најуспешните фирми.

Останато

Арсовска: Од вкупниот буџет 3% за директна поддршка за приватниот сектор

Објавено

на

Да почнеме најпрво со претпоставката за раст на економијата врз која се базира приходната страна на буџетот, веднаш се доведува во прашање целата негова конструкција. Во состојба на континуирани политички превирања имаше потфрлање на повеќе полиња во изминатата година, особено во делот на реализација на капиталните инвестиции, дополнително треба да се има предвид дека компаниите генерираат се помали добивки. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Германски гигант ќе намали 1.100 менаџерски позиции

Објавено

на

Германскиот производител на автомобили “Daimler” ќе затвори 1.100 раководни менаџерски позиции ширум светот како дел од програмата за штедење, што претставува околу 10% од вкупните раководни позиции, објави весникот „Süddeutsche Zeitung“, повикувајќи се на внатрешни извори од работничкиот совет на компанијата. (more…)

Продолжи со читање

Анализи

Ангеловска: Со Предлог-буџетот за 2020 година највисоки средства досега за човечки капитал

Објавено

на

Со буџетот за 2020 година се инвестираат највисоки средства досега за човечки капитал, односно: здравство, образование и социјална заштита. Министерката за финансии Нина Ангеловска на презентацијата на Предлог-буџетот за 2020 година рече дека вкупно 154 милијарди денари ќе се инвестираат во здравството, образованието и социјалната заштита, што е 64% од вкупните расходи или зголемување за околу 10 милијарди во однос 2019 година. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange