Connect with us

Останато

Harley – Davidson си оди од САД

Објавено

на

Харли-Дејвидсон во понеделникот рече дека ќе го премести производството на мотоцикли испратени до Европската унија од САД до своите меѓународни капацитети и предвидува дека одмаздничките тарифи на трговскиот блок ќе ја чинат компанијата од 90 до 100 милиони долари годишно.

Промената во производството е ненамерна последица на администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп, наметнувајќи тарифи за европскиот челик и алуминиум на почетокот од овој месец, потег дизајниран да ги заштити работните места во САД.

Како одговор на тарифите на САД, Европската унија започна со наплата на увозни давачки од 25% на голем број американски производи, вклучувајќи и големи мотоцикли како Харли на 22 јуни.

Во регуларното поднесување во понеделникот, компанијата Милвоки, Висконсин, соопшти дека овие одмазднички давачки ќе резултираат со поединечни трошоци за околу 2.200 американски долари по просечен мотоцикл изведен од САД во Европската унија, но нема да ги зголеми цените на мало или големопродажба за неговите дилери за покривање на трошоците за тарифите.

Компанијата очекува тарифите да резултираат со поединечни трошоци од 30 до 45 милиони долари до крајот на 2018 година, се вели во соопштението.

“Харли-Дејвидсон верува дека огромниот пораст на трошоците, ако биде пренесен на своите дилери и клиенти на мало, ќе има непосредно и долготрајно штетно влијание врз својот бизнис во регионот”, рече компанијата.

Борбата за надминување на падот во побарувачката на САД, Харли има за цел да ја зголеми продажбата на своите мотоцикли во странство до 505 од вкупниот годишен волумен од околу 43% во моментов.

Во јануари компанијата објави затворање на фабрика во Канзас Сити, Мисури, како дел од планот за консолидација, откако нејзините пратки на мотоцити паднаа на најниско ниво за шест години.

Во 2017 година, Харли продаде скоро 40.000 нови мотоцикли во Европа, кои учествуваа со повеќе од 16% од продажбата на компанијата минатата година.

Останато

Студентите и младите инженери ќе го подобруваат образованието

Објавено

на

Бордот на Европски студенти на технологија (БЕСТ) Скопје и Асоцијацијата на здруженија на инженери – Инженерска институција на Македонија потпишаа Меморандум за соработка. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Во Русија има се повеќе милијардери

Објавено

на

Во Русија во 2018 година бројот на милијардери е зголемен за пет од лани и сега има 74 според годишниот извештај на банката Кредит Суис. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Комисијата за хартии од вредност во работна посета на Комисијата за хартии од вредност на Словенија

Објавено

на

Претставници на Комисијата за хартии од вредност на Република Македонија заедно со Комисионерката Лиле Делиџакова на 11 октомври, 2018 година беа во работна посета на Агенцијата за пазар на хартии од вредност на  Република Словенија во Љубљана.

Директорот на Агенцијата за пазар на хартии од вредност Г-дин Милош Час  имаше воведно обраќање во кое ги отслика пазарните движења и состојби во Словенија и изрази подготвеност со сите ресурси да и помогне и да ја поддржи  Комисијата за хартии од вредност на Република Македонија при нејзиниот информатичко-технолошки  развој и унапредување на капацитетите.

Потоа, беа реализирани неколку работни сесии со Стручните лица кои го изработиле нивниот Информатички систем за известување и обработка на податоци, преку кој овластените учесници на пазарот ги доставуваат своите финансиски и нефинансиски известувања, кои потоа на соодветен начин и во специфичен формат се обработуваат за потребите на регулаторот.

Овој  систем  содржи компонента за размена на информации и податоци поврзани со трговски трансакции кои се случуваат на пазарите на капитал на сите држави членки на ЕСМА.

Ваквата работна посета која  претставува уште еден  чекор за зајакнување на односите меѓу двете институции  беше договорена уште при првата средба на Претседателот на Комисијата за хартии од вредност на Република Македонија М-р Нора Алити  со нејзинот словенечки колега  Г-дин Милош Час која што  се реализираше  на 27 јуни, 2018 година во Љубљана.

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange