Connect with us

Електронско банкарство

Гугл тестира онлајн купување со гласовна идентификација како потврда за плаќањата

Објавено

на

“Google” во моментов тестира нова функција со која на луѓето ќе им се овозможи  да одобрат купување преку интернет со препознавање на нивниот глас, а сето тоа преку алатката “Google Assistant”.

Пробниот период кој бил забележан од “Android Police”, им овозможува на луѓето да ја додадат опцијата „гласовна идентификација“ во рамките на “Google Assistant”.

Моментално е достапна само за одредени корисници, оваа опција е дел од пилот-програмата за звучници и паметни дисплеи.

Работи само за неколку видови на плаќања, како на пример купувања преку апликации и истата е ограничена од големината на трансакцијата како и бројот на трансакции кои можат да се извршат во еден ден.

Електронско банкарство

Совети од НЛБ Банка за безбедно користење на НЛБ мКлик мобилното банкарство и NLB Pay мобилниот паричник

Објавено

на

За безбедно и сигурно користење на НЛБ мКлик мобилното банкарство и NLB Pay мобилниот паричник, НЛБ Банка подготви неколку корисни совети за своите клиенти. (more…)

Продолжи со читање

Електронско банкарство

Шпаркасе Банка ги претстави Sparky, новиот Viber Chat асистент и Sparkasse Viber Community

Објавено

на

Во услови кога светот се справува со една од најголемите пандемии што досега се појавиле во човештвото, Шпаркасе Банка Македонија воведе нов канал за директна комуникација со своите нови и постојни клиенти преку официјален Viber Chat асистент „Sparky“. (more…)

Продолжи со читање

Електронско банкарство

АЕТМ: Е-трговијата во месец март пораснала за 99% во однос на март претходната година

Објавено

на

Народната банка ги објави статистичките податоци за безготовински платежни трансакции на виртуелните места на продажба заклучно до 31.03.2020 година.  (more…)

Продолжи со читање

Популарно