Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Компании

Google и врачи жалба на ЕК поради Андроид

Објавено

на

Компанијата „Гугл“ се пожали на рекордната антимонополска казна од Европската Унија во висина од пет милијарди долари, што беше изречена поради злоупотреба на доминантната позиција на нејзиниот оперативен систем за преносни уреди, „андроид“.

Google жалбата му ја предал Европскиот суд за правда во вторник, еден ден пред истекувањето на рокот. Освен рекордната казна, Европската комисија исто така му наложи на Google да го промени моделот на работење во врска со Андроид.

Google, според оцената на ЕК, ја злоупотребува пазарната моќ за сопствена корист. На тој начин, тие бараат од произведувачите на уредите да ги инсталираат неговите апликации за пребарување и прегледување за да имаат пристап до Google Play Store.

“Google го користеше Андроид како инструмент за зацврстување на доминантниот статус на својот пребарувач“, изјавила за време на изрекувањето на казната, еврокомесарката за заштита на пазарна конкуренција, Маргарет Вестагер.

Од Google соопштија дека во случај да биде приморан да го промени бизнис моделот, Андроид можеби веќе нема да биде бесплатен софтер. Технолошкиот џин веќе најави дека ќе се жали на одлуката на ЕК, што би можело да значи и долготрајна судска битка.

Компании

Оглас за вработување во КД Фондови

Објавено

на

КД Фондови АД Скопје е членка Generali group, групација која е една од најголемите светски финасиски компании.

Основен бизнис на КД Фондови е управувањето со инвестициски фондови. (more…)

Продолжи со читање

Компании

Оглас за вработување во Штедилница Можности

Објавено

на

Градете ја својата кариера и развивајте се како професионалец во областа на кредитирање и финансии со Штедилница Можности. Ако се идентификувате со визијата и мисијата на компанијата и ве интересира кредитирање и финансии, Штедилница Можности вработува: (more…)

Продолжи со читање

Компании

Оглас за вработување во Кроациа осигурување – Живот

Објавено

на

КРОАЦИА ОСИГУРУВАЊЕ АД – Друштво за осигурување на живот Скопје, прва и водечка компанија во полето на осигурување на Живот во Р. Македонија објавува ОГЛАС за вработување на 1 работник на работно место: (more…)

Продолжи со читање
Unibanka_banner_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange