Connect with us

Криптовалути

Goldman Sachs лансираше своја криптовалута, дигитална верзија на американскиот долар

Објавено

на

Circle USD Coin е нова крипта која ja лансираше Goldman Sachs fintech во средината на мај. Како што самите велат, оваа валута е означен американски долар во Ethereum Blockchain. Тоа е дигитална верзија на доларот што може да се купи со физички пари.

Исто така, за разлика од другите криптовалути, овие не се дизајнирани за складирање на вредности и не можат да бидат минирани. Оваа криптовалута треба да се користи како валута за дигитални плаќања, наместо, на пример, картичка за плаќање.

Со новата валута поддржана од “Goldman Sachs”, ја претставува првата криптовалута на една голема финансиска институција, а во исто време ја доведува во прашање колкава е децентрализацијата на криптовалути.

Криптовалути

„Coinbase“ се сели во Даблин порди Brexit

Објавено

на

„Coinbase“, една од најголемите американски платформи за размена на криптовалути, го проширува европското присуство, отворајќи канцеларија во Даблин, бидејќи неизвесноста околу „Brexit“ продолжува да ги принудува компаниите да создаваат планови со кои ќе ги заштитат нивните бизниси при непредвидени околности. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Влијанието на вештачката интелигенција врз криптовалутите

Објавено

на

Неодамна, компанијата IBM започна со истражување на тема криптовалути и блокчејн технолофија, што јасно зборува за важноста која една од водечките светски компании им придава на оваа тема. Познат е систем на вештачката интелигенција развиен од IBM под името Watson и кој имал своја примена во различни области. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Роналдињо лансира сопствена криптовалута

Објавено

на

Роналдињо – започнува амбициозен нов проект за криптовалентност чија цел е да се формира фудбалска академија, домаќин на аматерски натпревари и натпревари за светски лиги низ целиот свет, да се развие и да работи платформа за обложување и пазар, и да се развијат дигитални VR стадиони кои ќе ги анализираат вештините на играчите и ќе соберат блокчеин база на податоци со која ќе се креираат нови тимови. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange