Connect with us

Странски банки

Goldman Sachs го продаде своето ново седиште во Лондон за 1,5 милијарди долари

Објавено

на

„Goldman Sachs“ aмериканската инвестициска банка, соопшти дека ја продала својата нова недовршена европска централа во Лондон на Националната пензиска служба на Јужна Кореја за 1,17 милијарди фунти (1,49 милијарди долари), пред следната година да ги пресели вработените во зградата, пренесува „Ројтерс“.

Во рамките на договорот инвестициската банка од „Wall Street“ ќе ја доврши зградата, која се уште е во фаза изградба и се очекува да биде користена од вработените на банката дури во 2019-та година. Првичниот период на киријата ќе биде 25 години.

„Goldman Sachs“ соопшти дека ќе изгради деловна зграда со површина од 102.000 м2 наречена „Plumtree Court“, во февруари 2017-та година, иако слично на другите банки е загрижена од ризиците поврзани со „Brexit“.

„Изградбата на „Plumtree Court“ и потпишувањето на долгорочен договор за наем ја покажува нашата континуирана посветеност кон Лондон и кон европските операции како целина“, вели во коминике Ричард Гнод, заменик-претседател на „Goldman Sachs“ и извршен директор на „Goldman Sachs International“.

Банката соопшти дека продажбата и обратниот наем на „Plumtree Court“ е дел од нејзината глобална стратегија со недвижности кои на неа и овозможува да извлече профит од создадената вредност преку изградбата на зградата, а во исто време го гарантира долгорочниот нејзин наем.

Таа ја продаде и ангажираше повторно актуелна централа исто во Лондон во 2005-та година. Британската банка „Lloyds Banking Group“ го стори истото неодамна со лондонската централа, така што ја продаде на кинески инвеститор.

Остриот пад на фунтата по гласањето за „Brexit“ привлече странски инвеститори на британскиот пазар за недвижнини.

Договорот за наем на „Goldman Sachs“ вклучува можност за раскинување по 20 години и за продолжување по првичниот рок.

Скот Ким, директор на одделот „Глобални имоти“ во Националната пензиска служба на Јужна Кореја, вели дека „Plumtree Court“ е една од „најубавите згради во Лондон“.

„Среќни сме да влеземе на пазарот во Лондон со ова високо квалитетно средство“, додаде тој.

Странски банки

Шиф: Големите банки пред ризик поголем од било кога

Објавено

на

Светот се соочува со нова економска криза, која ќе биде поголема од онаа пред десет години, предупредува американскиот економист Нуриел Рубини, Со него се согласни голем број колеги меѓу кои и Питер Шиф .

– Големите банки се пред голем ризик, многу поголем отколку порано. Денес се повеќе се изложени на удар од рецесија, системските ризици се многу поголеми отколку што беа во 2008 година, изјави Шиф. Тој додаде дека некои од тие банки требало да пропаднат пред десет години.

– Социјалниот мир што некои влади го заговараа всушност е грешка и спасени се банки на кои требаше да им се дозволи да пропаднат. За жал, од последната криза не се научени лекции. Ги повторуваме и ги прошируваме сите грешки што ја предизвикаа последната криза, и така „обезбедија“ следната криза да биде многу полоша, нагласи Шиф.

Според него, сите проблеми што ја предизвикале финансиската криза од 2008 година денес се уште поголеми.

– Се полошата монетарна и фискална политика од минатата криза гарантира дека следната ќе биде многу полоша. Кризата ќе биде слична единствено по тоа што виновниците ќе бидат и владите и што оддеднаш сите ќе бидат изненадени, но ќе биде поинаква само по тоа што ќе биде многу полоша, смета Шиф.

Тој додава дека и новата криза за разлика од претходната ќе ја карактеризира пред се, должничкото ропство во САД.

– Националниот долг ќе биде појдовна точка, епицентар на кризата, а доларот ќе се урне, цените на златото пак ќе се зголемат, ќе растат цените на потрошувачките стоки, предупредува тој економист.

Продолжи со читање

Странски банки

ЕЦБ: Новите банкноти од 100 и 200 евра ќе бидат пуштени во промет во мај 2019

Објавено

на

Новите банкноти од 100 и 200 евра ќе влезат во оптек на 28-ми мај следната година, објави денеска Европската централна банка (ЕЦБ).

Денес, новите банкноти се презентираат јавно за прв пат во седиштето на ЕЦБ во Франкфурт.

Нивниот нов дизајн има за цел да го отежни фалсификувањето. ЕЦБ веќе претстави побезбедни банкноти од 10, 20 и 50 евра.

Банкнотите од 500 евра повеќе нема да бидат печатени. Во 2016-та година, институцијата одлучи да ги повлече банкнотите од 500 евра кои наводно ги користеле во сите видови нелегални трговии до крајот на 2018-та година.

Новата банкнота од 5 евра беше лансирана во 2013-та година, од 10 евра во 2014-та година и 20 евра во 2015-та година, додека новата банкнота со номинација 50 беше воведена во 2017-та година.

Продолжи со читање

Странски банки

Дали Дојче Банк може да пропадне?

Објавено

на

Во Франкфурт се одржа собир на банкарскиот сектор под насловот: банките во преломна фаза. Главна дискусија се разви кога еден аналитичар изјави дека на германските банките не им гледа светла иднина.

Аналитичарот Стјуарт Греам почна со изјавата дека не сака да биде Црниот Петко на самитот. „Сепак морам да ви кажам дека речиси сите мои клиенти сметаат дека германскиот банкарски систем не е добар за во него да ги вложат нивните пари.”

Греам во финансиската сектор ужива голем углед како аналитичар. Меѓу неговите клиенти во фирмата „Autonomous Research” има многу од најпотентните инвеститори на светот. А, тие како и самиот Греам очигледно имаат песимистичка слика за германскиот банкарски систем.

„По ниската оцена на пазарот на акции, јасно се гледа дека инвеститорите имаат големи задршки во однос на овие банки.” – додаде тој.

Шефот на Дојче банк, Зевинг вели дека компанијата успешно се позиционирала „во дел од платежниот сообраќај”, но нема споредба со класичните банки и затоа технолошката компанија не ги гледа како конкуренција.

 

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250
[ccpw id="39761"]

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange