Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Останато

Forbes: Џорџ Лукас е најбогата позната личност во 2018 година

Објавено

на

Според листата “Најпознати познати личности во Америка 2018”, објавен од американскиот бизнис магазин “Forbes”, прво место го освои режисерот на “Војна на ѕвездите”, Џорџ Лукас.

Режисерот на научно-фантастични филмови е тежок 5,4 милијарди долари, за што во голема мера му се припишуваат пари што ги заработи кога неговата продукциска куќа “Лукасфилм” ја продаде на “Дизни” за 4,1 милијарди долари во 2012 година.

Лукас на листата го претрка свој колега, режисерот Стивен Спилберг, чие богатство е проценета на 3,7 милијарди долари, додека американската дива Опра Винфри е на третото место, со 2,8 милијарди долари.

Мајкл Џордан со 1,7 милијарди долари е следен, а на листата се најде и моделот Кајли Џенер, која со богатство од вредност од 900 милиони долари се чини дека станува најлмада милијардерка досега, која сама ги заработила парите.

Шесто место со Кајли Џенер го дели со реперот Џеј Зи кој, исто така, “тежи” 900 милиони долари.

Седмо и осмо место зазедоа магионичар и илузионист Дејвид Коперфилд со 875 милиони долари, репер Пи Диди со 825 милиони долари. Тајгер Вудс и писателот Џејмс Патерсон, двајца “тешки” 800 милиони долари, делат, деветто односно десетто место на листата.

Останато

Journey to Audit Challenges – Професионален едукативен настан во организација на Здружението на внатрешни ревизори и Институтот на овластени ревизори

Објавено

на

Во интерес на заедничката соработка и промоцијата на професиите интерна и екстерна ревизија, Здружението на внатрешни ревизори и Институтот на овластени ревизори организираа професионален едукативен настан со наслов The Journey to Audit Challenges/Во чекор со предизвиците на ревизијата, кој се одржа во хотелот „Холидеј Ин“. Настанот претставуваше исклучителна можност за професионално усовршување, дискусија за улогата на интерната и екстерната ревизија во заштитата на интересите на акционерите и заинтересираните страни, како и дискусија за квалитетот на финансиското известување и интерните контроли со претставниците на ревизорската професија, финансиската и деловната заедница и регулаторните институции. (more…)

Продолжи со читање

Анализи

Вештачката интелигенција ќе остави 10 милиони банкари без работа до 2030 година

Објавено

на

Студијата на IHS Markit предвидува дека Вештачката интелигенција (AI – Artificial Intelligence) ќе им заштеди 300 милијарди долари на банките до 2030 година, истовремено оставајќи околу десет милиони банкари без работа. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Иванка Трамп: Jа одбив понудата за работа во Светска банка

Објавено

на

Советничката во Белата куќа, Иванка Трамп, во интервју за AP, објасни дека одбила работа како шефица во Светска Банка бидејќи е среќна со нејзината сегашна функција во администрацијата, пренесува Independent. (more…)

Продолжи со читање
project

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange