Connect with us

Останато

Forbes: Најмоќните 100 жени во светот за 2018 година

Објавено

на

Промената се одвива низ бизнисот, технологијата, забавата, филантропските и политичките сфери. Листата на 100 најмоќни жени во светот во 2018 година ги слави иконите, иноваторите и поттикнувачите кои го користат својот глас за промена на структурите на моќ и создавање трајно влијание.


Оваа година, на 15-тата годишна листа се добредојдени 20 новодојденци, но она што е забележливо е кој е преселен, нагоре и надолу, за да им се пристапи на новите лидери кои го редефинираат главното седиште и ги носат другите заедно со нив.

Најмноќните 10 жени во светот се:

  1. Ангела Меркел
  2. Тереза Меј
  3. Кристин Легард
  4. Мери Бара
  5. Абигејл Џонсон
  6. Мелинда Гејтс
  7. Сузан Војчицки
  8. Ана Патрициа Ботин
  9. Мерлин Хјусон
  10. Џини Ромети.

Целосната лисат на најмоќни жени можете да ја најдете тука.

Останато

Во среда (26 јануари) започнува исплатата на јануарските пензии

Објавено

на

Владата на четвртата седница ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за јануари 2022 година и го задолжи Фондот на пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 25 јануари 2022 година. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Централната банка на Русија со предлог целосно да се забрани издавање и употреба на криптовалути

Објавено

на

Централната банка на Русија предложи целосна забрана за издавање, „рударење“ и тргување со криптовалути во Русија, пренесува руски „Комерсант“. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Градоначалникот на Њујорк првата плата ја добива во криптовалути

Објавено

на

Градоначалникот на Њујорк, Ерик Адамс соопшти дека во петок ќе ја добие првата плата од своето работно место, и тоа не во долари, туку во криптовалутите Биткоин и Етериум, пренесува „Ал Џазира Балканс“. (more…)

Продолжи со читање

Популарно